HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(305) Zinanın cezası, göz zinası, zorla ibadet

Zinanın cezası, göz zinası, zorla ibadet

Biz arkadaşlarla haftada en az bir kere bir araya gelir ve dinimizi öğrenmeye çalışırız.
Sohbetlerden kalma 2 müşkülümüz var sevgili hocam... Cevabınızı hürmetle ve heyecanla bekleriz.

1. Zina etmiş bekar/evli, bay/bayan'ın İslam hukukuna göre cezası nedir? Dinimizde recm var mıdır?

Cevap: Zina eden ve bu fiilini itiraf eden veya fiili dört şahit tarafından, en küçük bir şüpheye meydan vermeyecek şekilde görülüp mahkemede ifade edilen suçluya mahkeme yüz sopa cezası verir ve bu ceza, açık bir yerde, vücuda sakatlık vermeyecek ve devamlı iz bırakmayacak ölçü içinde infaz memuru tarafından uygulanır. İslam'da recim cezası yoktur. Hz. Peygamber zamanında uygulanan bir iki recim cezası, İslam'ın devamlı kıldığı cezalar (hadler) arasında değildir

2. Göz zinası ve buna benzer zinaların İslam hukukuna göre cezası nedir?

Cevap: Bu suçu belli bir şekilde ve kasıtlı olarak işleyen kimseyi her müslüman uyarır, ona psikolojik baskı yapar. Başkaca cezayı (yüz sopa cezası dışında kalan bazı caydırıcı cezaları) ise ancak muhtesip (devletin bu işe memur ettiği şahıs ve kurum) uygular. Bu da ulu orta olmaz, önceden kanun ve kararda belirtilir.

3. İslam şeriatına göre yönetilen bir ülkede, misal namaz kılmayan veya oruç tutmayan müslümanlara yaptırım veya ceza var mıdır? Zorla müslümanlara namaz kıldırılabilir mi? Zorla baş örttürülebilir mi? (Günümüzde İran'da olduğu gibi)

Cevap: Zorla yaptırılan bir fiil ibadet olmaz. Bu sebeple zorla namaz kıldırılmaz, oruç tutturulmaz, hac yaptırılmaz. Başı veya vücudun kapalı olması gereken diğer yerleri açık gezmek, İslam'da ayıp ve günah olan davranışları kamuya açık alanlarda yapmak yasaktır. Bunları yapanlar uyarılır ve ısrar ederlerse devletin kanunlarına göre ceza alırlar.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele