HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(304) Oruçlu iken günah/ayıp şeyler yapmak

Oruçlu iken günah/ayıp şeyler yapmak

Soru:
Oruçluyken cinsel filmler içeren şeyler izlemek veya öyle şeyler düşünmek günah mıdır ve orucu bozar mı?
“İradi değilse” demişsiniz; yani şöyle bir şey mi? Bilerek açıp izlemek, çok yoğun şeyler hissedip bilerek düşünürsem mi günahtır ve öyle bir şey özellikle açıp izlersem orucu bozar?
Peki böyle bir durumda ne yapılmalı, ertesi günü hemen oruç tutarken bu durumun kazasını yapmak için mi tutmam gerekir veya kaza borçlarıma 1 gün ilave mi edilmeli?

Cevap:
Açık saçık filimler seyretmek, meşru olmayan cinsel hayaller kurmak genel ahlaka da, özellikle oruç ahlakına da aykırıdır. Bunu yapmak orucu, kaza gerektirecek şekilde bozmaz, ama orucun maneviyatını bozar, oruçluya yakışmaz. İnsanın aklına/hayaline, iradesi dışında, bazı çağrışımlar sebebiyle cinsel hayaller ve düşünceler gelebilir; bundan sorumlu olmaz, ama bunlara takılıp kalırsa ve hayali düşünceyi değiştirmek yerine iradi olarak devam ettirirse sorumlu olur; yine de oruç bozulmaz.


Soru:
Oruçluyken masturbasyon yapmak bayan için de erkek için de haram mı ve orucu bozar mı? Bu durumda ne yapılmalı? Kişi günah olup olmadığını, düşüncesindeyken bilmiyor; yani günah olup olmadığını bilmiyor ama içi rahat değil, yine de yapıyor, kendini tatmin etmeye devam ederse haram mıdır, yine?

Cevap:
Oruç tutan bir kimse, kadın olsun erkek olsun mastürbasyon yaparsa orucu bozulur, bunu yapmanın orucu bozduğunu öğrendiği zaman derhal tevbe etmesi ve bir daha yapmamaya karar vermesi gerekir. Bozulan orucunu Ramazandan sonra bir güne bir gün olarak kaza eder.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele