HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(286) Ahirete inanmada zorlanan kişi

Ahirete inanmada zorlanan kişi

Soru:
Yurt dışında bulunmaktayım. Burada Alman bir genç müslüman olmak istiyor. Kendisi, "Ahirete inanmaya zorlanıyorum" diye söyledi. Tabi ki bildiğimiz kadarıyla kendisine anlatmaya çalıştık. Bu kişiye ahireti nasıl anlatabiliriz. Bizi bilgilendirirseniz memnun oluruz…

Cevap:
Ahiret ile ilgili detaylara (neyin nasıl olacağına) dair açıklamalar mecazidir; yani "ırmak, köşk, köprü, terazi, amel defteri..." gibi kelimelerin anlamı ve karşılığı bu dünyada bildiğimiz anlamlar değildir. Bunların ne ve nasıl olduğu orada görülecek ve bilinecektir. Müslüman bunların "hesaba çekme, ceza verme, ödüllendirme..." araçları olduğuna inanacaktır.
Genel olarak ahiret inancı ise "bu dünyada adalet her zaman ve eksiksiz gerçekleşmediği için adaletin gerçekleşmesi ve imtihan sona erdiği için kazanan ve kaybedenlerin karşılığını görmeleri maksadıyla yaratılmış bir başka âleme inanmaktır". Bunda akla ve bilime "aykırı" bir taraf yoktur; yalnızca aklın ve bilimin bilme kapasitesini aşma vardır. Zaten filozoflar da aklın ve bilimin bilme kapasitesinin sınırlı olduğunu ifade ediyorlar.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele