HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(285) Sırat köprüsü

Sırat köprüsü

Soru:
Ben Almanya'da bulunmaktayım. Cemaat arasında şöyle bir konu dolaşmaya başladı.
Şimdiye kadar duyduğumuz bildiğimiz şuydu, mahşerde hesap günü geldiğinde sırat köprüsü kurulacak, kıldan ince kılıçtan keskin, inişli çıkışlı bir yol, günahı olmayanlar rahat geçip cennete gidecekler, günahı olanlar oradan cehenneme yuvarlanacaklar. Bazı kitaplarda okuduğumuz da buna benzer şeyler ifade ediyor. İnternette canlı yayında, Samsun'dan bir hoca efendi sorulu cevaplı program yapıyor. Benim kızım hoca efendiye sırat köprüsü hakkında soru sordu. Hocanın cevabı şu oldu: "Madem sırat köprüsü var da neden bir de insanların günahlarından sevaplarından bahsediliyor. Neden mizan terazi kurulacak? Köprüden geçsinler, düşenler cehenneme, geçenler cennete gider ve iş biter. Sırat köprüsü diye bir şey yoktur, onlar hurafe…"
Benim şahsen sizin fetvalarınıza güvenim sonsuzdur. Bu bakımdan bu meselenin doğrusu nasılsa cevabını benim adresime gönderirsen memnun olurum.

Cevap:
"Sırat, mizan, amel defteri" gibi ahirete ait kavramların ve bu kavramlarla ilgili uygulamaların olacağı sahih hadislerde ifade edilmiş ve Ehl-i sünnetin akaid kitaplarında yerini almıştır. Bunların, dünyada bildiğimiz köprü, defter, terazi ile aynı olmadığı da bildirilmiştir. Bunlar hesabın görülmesi ve adaletin gerçekleşmesi için ahirete mahsus araçlardır. Bunlara inanmak ve nasıl oldukları sorusunun cevabını ahirete bırakmak gerekir.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele