HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(277) Vâdeli kontör alım satımı

Vâdeli kontör alım satımı

Soru:
Bir arkadaşla birlikte telefon kontörü alıp satıyorduk önceden. Sonradan ben sadece kontör alıp saklamaya ve zam gelince elimdeki kontörü satıp paramı başka bir operatörün kontör kartlarına bağlayıp ona zam gelince bir başkasına geçmeye başladım. Böylece bir devri daim devam ediyordu. Ben piyasaya mal vermeyi bırakınca kontörlerin hem alımını hem de satımını bu arkadaşıma yapmaya başladım. Daha somut anlatayım: Son olarak benim bu arkadaşımda Türkcell 100 kontörlerim vardı . Zam gelince arkadaşıma gittim ve arkadaşıma kontörleri sattım ve yerine Telsim 250 aldım. Kontörler arkadaşın kasasında olduğu için benim elime herhangi bir mal geçmedi. Biz sadece kağıt üzerinde ne kadar alacağımız vereceğimiz varsa yazdık. Ama aldığım mal kasasında mevcuttu. Son olarak Telsim 250 de zamlanınca arkadaşım yine benim kontörlerimi zamlı fiyattan satın aldı. Yerine ise Avea 250 kontör aldım. Aldım ama bu defa kontör mevcut değil. Sadece kağıt üzerinde bana Avea 250 üzerinden (mesela 100 adet) borçlandı. Ben istediğim zaman kart olarak veya nakit olarak (o günkü değerinden) verecek. Fakat bu son yapılan iş bende islami açıdan şüphe uyandırdı. Kendisine henüz bir şey demedim. Ama gerek bu olayda bu ve gerekse ilk muamelelerde bir sakınca varsa ben bu işlemi iptal edeyim. son olayda fark şu: Ortada mal yok, ama öncekilerde mal benim elime geçmiyordu ama kasada mevcuttu. Neticede bizim için paranın çokluğu değil helal olması önemli.

Cevap:
Satım akdinde alınan ve satılan mal veya bunun bedeli peşin verilir, diğer kısmı (mal veya bedel) vadeli olursa bakılır; eğer mal vadeli olduğunda bu mal mislî mal ise (yani pazarda bulunan, istendiği zaman alınıp karşı tarafa teslim edilebilen bir mal ise) bu akit sahih olur. Siz bedeli peşin veriyorsunuz, karşılığı olan kontürü ise satıcı size borçlanıyor ve bu kontürler de piyasada bulunuyor. Dikkat edeceğiniz husus şudur: Kontürle kontürü değişmeyin, kontürünüzü satın, alan size para borçlu olsun, o paraya ne kadar kontür satarsa onu -kontür vadeli olarak- satın alın.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele