HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(266) Resim, heykel, karikatür ve karikatür krizi hakkında bir röportaj.

Resim, heykel, karikatür ve karikatür krizi hakkında bir röportaj.

Soru:
İslam'da karikatür, ya da genel olarak resim neden yasaktır? Bu yasak sure ve ayetlerde belirtilmekte midir, yoksa hadislerle mi doğmuştur? (Mümkün olduğu kadar detaylı lütfen. Okurun bilgilenmesi açısından bu husus çok önem taşıyor.)

Cevap:
Resim ve karikatür yapmanın haram olduğu konusunda Kur'ân'da ayet yoktur.
Hadislerde "sûret" kelimesi geçmektedir. Bu kelime hem resim hem de heykeli içine alır. Hz. Peygamber'in bazı resimler ve küçük heykeller/oyuncaklar konusunda toleranslı davranması sebebiyle yasaklanan resmin içeriği/konusu üzerinde durulmuştur. Resmi ve heykeli tamamen yasak görenler yanında, konusuna göre hüküm verenler (yorumcular) vardır. Buna göre ancak, Allah'tan başkasına tapma ve onu Allah'a ortak koşma ile ilgili olanlar ile ahlaka aykırı (müstehcen) olan resimler haramdır. Ben de bu yorumu benimsiyorum.


Soru:
Bu yasağa rağmen Peygamberimiz (s.a.v.) tarih boyunca Müslümanlar tarafından çeşitli minyatür ve resimlerle resmedilmiştir. Nasıl yorumluyorsunuz?

Cevap:
Bunu da caiz görenler ve görmeyenler olmuştur. Minyatürlerde Peygamberimizin yüzü çizilmemiştir. Bunun sebebi saygıdır, ona benzemeyen bir yüzün onun yüzü olarak yansıtılmasının istenmemesidir.


Soru:
Hıristiyanlar da çok eski tarihlerden bu yana Peygamberimizi (s.a.v.) ve İslam'ı konu edinen, zaman zaman hicveden resimler yapageldiler, fakat şimdiki gibi bir kriz yaşanmadı. Bu krizdeki olağanüstü tepkiyi nelere bağlıyorsunuz?

Cevap:
Münferit tepkiler her zaman olur, olmuştur. salman Rüştü olayında kitlesel tepkiler de oldu. Bugünkü tepki kitleleri içine alıyor; bunun birçok sebebi olabilir: Bilgi iletişimindeki gelişme, toplanma ve protesto özgürlüğü, ABD ve AB karşıtlığı, bazı Avrupalıların İslam imajını kirletmek ve dünyaya İslam korkusunu yaymak için seferber olmaları... önemli sebepler olarak kaydedilebilir.


Soru:
Hükümetin ve Türk basınının tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Kişisel düşüncelerinizi ve tavrınızı öğrenebilir miyiz?

Cevap:
Hükümet ve medyada genel yaklaşım "tahriklere kapılmamak, medeniyetler arası çatışmayı körüklememek, tepkide aşırıya ve hukuk dışılığa kaymamak" şeklinde özetlenebilir. Bazı iki taraflı aşırı yazılar da var. Bunlar arasında "Vuralım, kıralım" diyenler daha az, ama "Bu, düşünceyi açıklama özgürlüğünün bir yansımasıdır, onların da kutsallarına hakaret ediliyor, o zaman niye tepki gösterilmiyor..." kabilinden argümanlar kullanarak tepkisiz kalmayı tavsiye edenler daha çok.
Ben iki yazı yazdım, bunlarda "hikmet ve itidali" tavsiye ettim, ama "açıklama, siyasi ve sivil ilişkileri kullanma, ekonomik boykot" benzeri tepkilerin de kaçınılmaz ve gerekli olduğunu ifade ettim.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele