HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(265) Arazinin bölünmesini engellemek için kanun hakkında mütalaa.

Arazinin bölünmesini engellemek için kanun hakkında mütalaa.

Verdiğiniz dokümanları inceledim. Çıkacak kanunla ilgili olup benim branşım çerçevesine giren hususlarda mütalaamı arzediyorum:

1. Hz. Ömer'in hilafetinde Suriye'nin fethinden beri arazinin mülkiyeti müctehidler arasında tartışılmıştır. Hakim görüş, arazi mülkiyetinin devlete ait olduğu yönündedir. Osmanlılar da bu ictihadı uygulamışlar ve fethettikleri toprakları "mîrî" adıyla devletin toprağı olarak kaydetmişler ve bunların mülkiyetini değil tasarrufunu (kullanma ve işletme hakkını) şahıslara vermişlerdir. Tasarrufunu (kullanma, işletme) hakkını verirken peşin bir meblağ almışlar, sonra da her yıl belli bir meblağ (harâc) tahsil etmişlerdir. Burada önemli olan bir husus da, Osmanlıların, bu topraklar bölünmesin diye tedbir almış, bazı intikal kanunlarında tasarruf hakkını, hak sahibinin varisleri arasından en büyük erkek çocuğa vermiş olmalarıdır.
Cumhuriyet yönetimi laik olduğu için -tabii olarak- fetva almadan mîrî arazileri şahıslara mülk olarak vermiştir. Bu tasarruf İslâmî bakımdan usule uygun olmamıştır.

2. İstimlak İslam Hukukunda da vardır; gerekçesi de kamu yararı, ihtiyacı ve bu manada zarurettir. Şahsın özel mülkü, kamunun menfaati ve ihtiyacı bunu gerektirdiği için raic bedeli ile cebri olarak alınmaktadır.
Kanun tasarısının gerekçesinde, tarım arazilerinin miras ve hisseli satışlar yüzünden bölüne bölüne küçülmesinin, amaca uygun tarım yapmayı imkansız hale getirdiği ifade edilmektedir. Tarım ülkenin temeli, maddi varlığını sürdürmenin olmazsa olmaz şartıdır. Bölünme buna zarar veriyorsa, kamuya raci olan bu zararı ortadan kaldırmak için tedbir almak devletin vazifesidir. Ferde ve guruba ait menfaati korumak için -sonu o ferdin de zarar görmesine sebep olacak- daha kapsamlı bir zarar sineye çekilemez.
Bu sebeple tarım arazisinin miras yoluyla bölünmemesi için hazırlanmakta olan kanunla tedbir almak yalnızca meşru değil, aynı zamanda gereklidir. Alınan arazinin bedeli mirasçılara ödendiğine göre burada miras hakkı ortadan kaldırılmamakta, yalnızca bir manada cebri satım-alım yapılmaktadır; bu da bir zarurete dayanmaktadır.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele