HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(238) Bankada çalışmak, zaruret, namazların cemi, bayanla tokalaşmak, Cuma namazı.

Ben şu anda... Finans Kurumu'nda Bilgi İşlem Biriminde çalışmaktayım. Avustralya göçmenliği için yaptığım başvuru kabul edildi ve inşallah Ocak ayında Avustralya'ya gideceğim. Benim gibi göçmenliği kabul edilen iki arkadaşım daha var ve beraber hareket ediyoruz. Böyle bir giriş yaptıktan sonra aşağıdaki fıkhi soruları izniniz olursa sormak istiyorum:
Soru:
1- Şu ana kadar ki iş tecrübem genellikle faizsiz bankalarda programcılık üzerine oldu. Mevcut tecrübem itibari ile orada bir bankada iş bulmak diğer sektörlere göre daha kolay olacak. Yabancı bir ülkede de olsa bankada çalışmak haram mıdır?
Cevap:
1- Müslüman bir şahıs faizcilik yapan bir kurumda çalışamaz. Faizcilik bütün hak dinlerde haramdır. Oraya gittiğinizde başka bir iş bulamaz da aç kalırsanız, iş buluncaya kadar bankada çalışabilirsiniz.

Soru:
2- İş bulduğum takdirde özellikle ilk vakitler ikindi namazını kılmada -inşallah sorun olmaz ama- problem yaşayabilirim. Bu takdirde öğleyle ikindi namazını birleştirip öğle namazının vaktinde kılmak ne kadar geçerli bir yöntemdir?
Cevap:
2- Bildiğim kadarıyla oralarda ibadet imkanı Türkiye'den daha iyidir, namaz kılmanıza izin verirler. Eğer vermezlerse, problem olursa, ibadetlerinizi yapmanız bakımından daha müsait bir yerde iş buluncaya kadar öğle ile ikindi namazlarınızı cemedebilirsiniz.

Soru:
3- Bayanlarla tokalaşmama noktasında Türkiye'de hassasiyet gösteriyorum. Zaten sakallı olduğum için Türkiye'deki insanlar durumu anlıyor, problem çıkmıyor. Ama orada bu durumu anlatmada özellikle ilk iş başvurularını yaparken problem yaşayabilirim. Bir müslüman bayanla tokalaşmakla bir hristiyan bayanla tokalaşmanın hükmü aynı mıdır?
Cevap:
3- Bayan, eşiniz olmadıkça, müslüman olmasa da onunla ilişkileriniz sınırlı olacaktır; müslüman olmayan bir bayanla da mesela öpüşemezsiniz. Bayanlarla el sıkışma meselesine gelince, günümüzde özellikle şehirlerde ve özel durumlarda kadınlarla erkekler de el sıkışıyorlar, bu âdet haline gelmiş durumda, müslüman bir erkek henüz kendini anlatamadığı bir ortamda elini geri çekerse bundan -İslam'ın da istemediği- bir dizi problem çıkabiliyor. Bir müslüman erkek, yukarıdaki şekilde gerekli hale gelmedikçe -müslüman olsun, gayr-i müslim olsun- bayanlarla el sıkışmaz. Ama bayanın elini sıkmadığında daha önemli bir zarar sözkonusu olduğunda, beze dokunuyormuş gibi -böyle bir duygu içinde- kadının elini sıkabilir.

Soru:
4- Batılı devletlerdeki tuvaletlerde bildiğimiz manada taharet mümkün olmuyor. Su kullanmaksızın sadece tuvalet kağıdı kullanmak taharet şartını yerine getirir mi?
Cevap:
4- Taşla ve tuvalet için hazırlanmış kağıtlarla da taharet olur.

Soru:
5- Orada cuma namaz kılma konusunda fıkhi hüküm nedir?
Cevap:
5- Dünyanın neresinde olursa olsun müslümanlar bir cemaat teşkil ediyorlar, içlerinden birinin cumayı kılmasına razı oluyorlar, devlet de buna izin veriyorsa Cuma kılınır.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele