HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(197) Yapmak istemediği konuda zorla yemin etmek.

Soru:
Bazen eşimle olan anlaşmazlıklarımızda bana yapmak istemediğim bir konuda zorla yemin ettiriyor. Mesela bir daha annemlere gelmeyeceğine yemin et ya da bizim yanımıza gelmeyeceğine yemin et gibi. Eğer o anda bu dediğini yapmazsam olmadık şeyler yapabiliyor ve toplum içinde sokakta yüksek sesle bağırıp çağırmaya başlayabiliyor. Kısaca kontrolden çıkıyor. Ama bu sinirli anı geçince kendisi de yaptıklarından pişman oluyor. Ben de bu gibi durumlarda rezil olmamak için ya da aile düzenimizin bozulmaması için bazen yemin etmek zorunda kalıyorum. Hocam bu ve bunun gibi durumlarda yapılan yeminlerin hükmü nedir? Kefaret gerektirir mi? Daha sonra yine böyle durumlarla karşılaşırsam yemin edilebilir mi?

Cevap:
Soruda açıkladığınız durumlarda yemin edilir, sonra da bu yemin bozulmak istenirse mesela annemlere gitmeyeceğin diye yemin eder, sonra da haklı olarak gitmeniz gerekir ve yemini bozarsanız, on fakiri birer gün doyuracak meblağı veya yiyeceği onlara verirsiniz, buna gücünüz yetmezse üç gün oruç tutarsınız.
Yemin konusunda Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruluyor:
"Allah kasıtsız olarak ağzınızdan çıkıveren yeminlerinizden dolayı sizi sorumlu tutmaz, fakat bilerek yaptığınız yeminlerinizden dolayı sizi sorumlu tutar. Bunun da keffareti, ailenize yedirdiğinizin (kalite bakımından) orta hallisinden on fakire yedirmek, yahut onları giydirmek yahut da bir köle azat etmektir. Bunları bulamayan üç gün oruç tutmalıdır. Yemin ettiğiniz takdirde yeminlerinizin keffareti işte budur. Yeminlerinizi koruyun. Allah size âyetlerini açıklıyor; umulur ki şükredersiniz." (Mâide: 5/89).
Maddi gücü yetmeyenler oruç tutacak, maddi gücü olanlar ise âyette sayılan iyilikten birini yapacaklar; hangisini yapacaklarını seçme konusu da yükümlülere bırakılmıştır.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele