HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(185) Kuran ideal insan mı, ideal toplum mu, ideal bir devlet mi vadediyor?

Soru:
Kuran ideal bir insan mı, ideal bir toplum mu, yoksa ideal bir devlet mi vadediyor? Kuran ve sünnetten değişmeyen temel özelliklere sahip bir devlet düzeni oluşturabilir miyiz? Bu konuda tavsiye edeceğiniz kitaplar var m?

Cevap:
İslam, Kur'an ve Sünnet'in tanımladığı, Hz. Peygamber ve ileri gelen ashâbının örneklendirdiği tipte "iyi insan, iyi Allah kulu" vaad ediyor; daha doğrusu böyle insanlar yetiştirmeyi hedefliyor. İdeal toplum ve ideal devlet de işte bu iyi insanların etkili ve iş başında oldukları toplumdur, devlettir. "Önce hangisi?" diye sorulacak olursa, verilecek cevap "İkisi birden, aynı süreç içinde, birbirini etkileyerek, inşa ederek" şeklinde olur.
"Kuran ve sünnetten değişmeyen temel özelliklere sahip bir devlet düzeni oluşturabilir miyiz?" sorusunun cevabı "Evet"tir. "Laik Düzende Dini Yaşamak" isimli kitabımın ikinci cildinde (İz yayıncılık, 1998, s.254), Kur'an-ı Kerim'de yer alan ve siyaseti kavram ve kurum olarak belirleyen dokuz "anahtar kelime"den söz etmiştim: "Tevhid, itaat, hilafet, bey'at, şûrâ, emir bi'l-ma'rûf nehiy ani'l-münker (devletin, toplumun ve fertlerin denetim ve değerleri koruma vazifeleri), velayet, mülk ve hüküm. Bunlarla ilgili açıklamaları oradan okuyabilirsiniz.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele