HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(184) Kafirin mümine velayet hakkı, görevlendirdiği imamın arkasında namaz.

Soru:
Çevremde bazı arkadaşlar sistemin başında bulunan insanların kafir olduğunu ve kafirin mümine velayet hakkı olmadığı için onların görevlendirdiği imamların arkasında namaz kılınamayacağını -özellikle cuma namazı- iddia ediyorlar, bu konuda aydınlatıcı bilgi verirseniz sevinirim.

Cevap:
Laik ülke yöneticilerine toptan kâfir (İslam'dan çıkmış) demek doğru ve caiz değildir. Yöneticiler içinde müminler de vardır, inanmayanlar da vardır.
İslam kurallarına göre yönetilmeyen bir ülkede devletin tayin ettiği imamlar, eğer imamlık için gerekli bulunan nitelikleri taşıyorlarsa bunların arkasında namaz kılınır. Cuma namazı olsun, diğer namazlar olsun sahih olmaları için imamların, halifeler tarafından tayin edilmeleri gerekmez. Esasen İslam'da imamlık, tayin ile değil, ehliyet (yeterli nitelikler) ile belirlenir. Müslümanlar bir araya gelip Cuma veya cemaatle namaz kılmak istediklerinde içlerinden, imamlığa en layık olan öne geçer ve namaz kıldırır. Namaz kıldıran en layık olan değil de, nitelikleri yeterli bulunan başka birisi ise namaz yine sahih olur. Devletin müdahalesi namazın sıhhati için değil, anlaşmazlıkların çıkmasını engellemek içindir.
İmam olabilmek için "olmazsa olmaz" nitelikler müslüman, namaz bilgisine, namaz için zorunlu olacak kadar Kur'an okuma bilgi ve becerisine sahip olmaktır. Bundan sonrası yeterliliğin, daha iyiye doğru dereceleri ile ilgilidir.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele