HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(183) T.C mahkemelerine başvurmak ve araçlarını kullanmak şirk midir?

Soru 1:
T.C mahkemelerine başvurmak şirk midir?

Cevap:
Mümin, hakkı olan bir şeyi "sulh, anlaşma, hakemlere başvurma" gibi yollardan alamıyorsa mevcut mahkemelere başvurarak ve devletin icra gücünü kullanarak alır. Bu şirk ve günah değildir; çünkü mümin, alacağı şeyin hak olduğunu bu bakımdan meşruiyetini mahkeme hükmüne dayandırmıyor, hak olması dinî inancına, dinin hükmüne dayanıyor. Devleti ancak, hakkını almak için kullanmış oluyor. Peygamberimiz (s.a.) yaşama hakkını elde edebilmek için Taif dönüşünde Mut'im isimli bir müşrikin himayesine sığınmış, bundan yararlanmıştır.

Soru 2:
T.C kimliği taşımanın akidevi olarak bir sakıncası olup olmadığı. Bir ara Gerçek Hayat'ta bu konuya değinmiştiniz, yalnız yeterli gelmedi.
Hocam, eşimle ilk evlendiğimiz sıralar çok uç düşüncelere sahipti. Kısmen düşünceleri değişti; fakat hala bir çok problem yaşıyoruz. Ev alır, üzerime veya üzerine geçiremez; araba alır, aldığı kişinin üzerinde kalır; telefon bağlatmak zorunda kalır, kimliği olan yakınlarını kullanır. Bana alacak olduğu evi yakınlarımdan birinin üzerine almayı teklif eder.v.s v.s

Cevap:
Yine bir mümin, hakkı olan, meşru olan bir şeyi almak, kullanmak, korumak... için mevcut düzende cari olan tapulama, tescil etme, kaydetme, garantileme gibi işlemlerden yararlanabilir. Bunları yaptırmak, o düzenin -İslam'a aykırı olan- kural ve kurumların benimsemek manasına gelmez.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele