HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(180) Ergen olunca başörtüsünün gerekliliği, zarurete sığınmanın çözüm olmaması.

Soru:
Selamun aleykum,
Allah sizlerin ve bizlerin üzerinden hidayetini eksik etmesin!
Kardeşlerimizden birinin size bir sorusunu iletecegim. Kardeşimiz imam hatip lisesi son sınıf ögrencisi; son dönemde üzerlerindeki baskı çok artmış durumda. Elhamdulillah hala ödün vermediler. Ancak kafası karışmış durumda. Okullarındaki bazı öğretmenlerinin okullarını bitirmeleri gerektigi telkinlerinden sonra güvendikleri bir alim olarak sizin yorumunuz onlar için belirleyici olacak. "Okulu bitirinceye kadar başınızı açın en azından bayan hocaların derslerinde açın" ifadeleri hakkında sizin yorumunuz ne olur hocam. Allah'ın seveceği hal gerçekten nedir? Bu konuda sizin desteğinize ihtiyacımız var.
Dualarınızda yer almak temennisiyle... Allah sizi, bizleri ve sevilmeyi isteyen kullarını sevsin!

Cevap:
İlköğretim okulu sekiz yıl ve mecburidir, buradan mezun olan öğrenci on dört yaşını doldurmuş olur; on dört yaşına gelmeden yani daha öğrenci iken ay hali görerek ergenlik çağına giren kızların sayıları da az değildir. Ergenlik çağına giren kızlar başlarını örtmekle de yükümlü olduklarına göre "başörtüsü ile okuma yasağı" yalnızca İmam Hatipli kızların meselesi değildir. Diyelim orta öğretimi baş açarak okudular sonra ne olacak? Üniversitede açmaları isteniyor, devlet dairelerinde açmaları isteniyor, bu haksız isteklere ve yasaklamalara karşı tepkisiz kalındıkça kamu kurumlarında hizmet almak için (mesela hastahaneye başvuranlar için) de başörtüsü yasağı koyma teşebbüsleri yapılıyor. Şu halde "zaruret ilkesine" dayanarak; yani "kızların da okumaları gereklidir, okumazlarsa ileride önemli sıkıntılarla karşılaşırlar, ayrıca hassas müslümanların kızları okumamış, diğerlerinki okumuş olursa bu da hassas müslümanlığın geleceği açısından önemli bir tehlike doğurur" diyerek şu veya bu öğrenim döneminde, yasaklanan yerlerde kızlara başlarını açtırmak meseleye çözüm getirmiyor. Çözüm yasağın kalkmasıdır. Yasağın kalkması ise halkın devamlı ve etkili demokratik tepki göstermelerine bağlıdır. "Ordu başörtüsüne karşı" bahanesinin bir iftira, bir sığınma olduğu anlaşılmıştır. Yüksek rütbeli subaylar "askerlerin başörtüsüne değil, simge olarak kabul edilen bir çeşit örtünmeye karşı olduklarını" açıkça ifade etmişlerdir. Bu yasağı sürdürenler, "laikliği din karşıtlığı ve dindarlıkla mücadele" olarak anlayan ve uygulayan bir avuç sivil siyasetçi, bürokrat ve sivil toplum örgütü mensuplardır. Halka sözler veren ve halk tarafından geçimleri sağlanan siyasetçiler isteseler bu işi hallederler. Başörtüsü yasağının kaldırılmasını "koalisyonu bozacak, milletvekilliğinden istifa edecek kadar" önemli bir mesele olarak kabul ettikleri zaman bu iş çözülür veya çözecek olanlar iş başına gelirler.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele