HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(162) Bir Müslüman gerektiğinde farklı bir mezhebe göre amel edebilir mi?

Soru:
Şâfiî mezhebinde olan bir Müslüman gerektiği zaman Hanefî mezhebine göre amel edebilir mi?

Cevap:
Müctehid olmayan, bir mezhebi, bir ictihadı ilmî yöntemle ve delillerine bakarak tercih etmemiş olan bir müslümanın belli bir mezhebe mensup (bağlı, o mezhepten) olması, dini yönünden bağlıyıcı değildir. Bu Müslüman anadan atadan öyle gördüğü, öyle bulduğu için belli bir mezhebe göre dinini öğrenmiş ve uygulamıştır. Kendisine bir gün bir alim, başka bir ictihad bildirir, başka bir mezhebe göre fetva verirse, bu "tesadüfen bir mezhebe bağlı olan" müslüman yeni öğrendiği ictihadı da uygulayabilir. Onun önünde, birini tercih etmesi için ilmî ve dini sebep bulunmayan iki veya daha fazla ictihad (mezhep hükmü) var demektir; bunlardan hangisini uygulasa dini vazifesini yerine getirmiş olur. Mesela yıllarca, yolculukta gerektiği, ihtiyaç bulunduğu halde namazları birleştirerek (mesela öğle ile ikindiyi, birinin vaktinde arka arkaya) kılmamış, bunun başka mezheplere göre caiz olduğunu bilmemiş bir müslüman bir gün bunu öğrendiği zaman uygular, artık onun önünde iki seçenek vardır; duruma göre yolculukta her namazı normal zamandaki vakitleri içinde de kılabilir, birleştirerek de kılabilir. Eğer bu müslüman müctehid ise, din bilgisini usulüne göre delillerden çıkararak öğrenmiş ise bu takdirde başka mezhebi -zaruret dışında- uygulayamaz, ancak kendi ictihadı (mezhebi) ile amel edebilir.

(Bu konuda başka birinin sorusu:)

Diş dolgusu ve mezheplere bağlılık

Soru:
Ben hanefiyim ve dişimde dolgu ve kaplama var, gusül abdesti alırken ya Şafii ya da Hanbeli mezhebini taklit etmemiz gerekiyor, fakat tam olarak nasıl taklit edeceğimi bilmiyorum. Bana bu konuda yol gösterir misiniz?

Cevap:
Şimdiye kadar hanefi mezhebini taklit ediyordunuz; bunu nasıl yapıyordunuz? Mezhep kitaplarını okuyup, mukayese edip tercih mi yaptınız, "Hayır". Doğup yetiştiğiniz çevre "Biz hanefîyiz" dediler, siz de hanefî oldunuz. Şimdi de "İmam Şafi'î'ye göre diş dolgusu ve kaplaması abdest ve gusüle mani değilmiş" diye duydunuz, ya biri size böyle bir fetva verdi veya siz bunu bir yerde okudunuz. "Ben de bu fetvaya göre amel ederim" dediğiniz zaman onu taklit etmeye başlamış olursunuz. Alim olmayan, sıradan bir müslümana birden fazla mezhebin ictihadı anlatıldığı zaman o, bunlardan herhangi biri ile amel etmekte serbestir. Ayrıca bir mezhebi bütün ictihadlarında taklit mecburiyeti de yoktur, durum ve ihtiyaca göre farklı konularda farklı mezhepler taklit edilebilir. Bu farklı ictihadlara rahmet, kolaylık, imkan, genişlik, müminin önünde seçenekler olarak bakmak gerekir.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele