HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(150) Hem helal hem de haram şekilde kullanılanilen bir malı üretmenin hükmü ?

Soru:
Sayın hocam sizleri ilgiyle takip ediyor ve takdir ediyorum. Tüm olumsuzluklara rağmen içinizdeki heyecanı hiçbir zaman yitirmiyorsunuz.
Hocam benim size bir sorum olacak:
Hocam ben Ankara'da bayan giyimi üzerine mağaza işletmekteyim. Yani etek, elbise, pantolon, kazak, penye, vs. şeyler satmaktayız. Yapmış olduğum işten ötürü zaman zaman endişe ve karamsarlığa düşmekteyim çünkü modellerin çeşitliliğinden dolayı yırtmaçlı etekler, dar pantolonlar, kısa kollu penyeler de satmaktayız tabi hepsi bu şekilde değil sorum acaba bu işten dolayı biz de büyük bir günahın altına mı giriyoruz. Hocam bu konuda sizin görüşleriniz nedir sorumu cevaplayıp göndermeniz rica olur çünkü son günlerde büyük kaygı ve endişe taşmaktayım lütfen bu sebeple sorumu cevaplamanızı rica ederim saygı ve sevgilerimle...

Cevap:
İmal ettiğiniz ve alıp sattığınız şeylerin kendileri (domuz, şarap gibi) haram ise veya yalnızca haram olan şekilde kullanılıyorsa bunları imal edemez, alıp satamazsınız.
Ama hem haram, hem helal olan şekillerde kullanılıyorsa bu takdirde sizin yapmanız, alıp satmanız caiz olur; vebal ve günah kullanana (haram olan yerde ve şekilde kullanana) ait olur. Mesela dar pantolon ve kısa kollu bir buluz düşünelim; bunları bir kadın kocasının yanında giyebilir, kadınların yanında giyebilir, üstüne örten bir başka elbise giyerek kullanabilir (bunlar caizdir). Bazı kadınlar da bunları namahremin yanında giyebilir (bu caiz değildir) ama günah sizin olmaz, kendinin olur.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele