HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(129) Devletin verdiği teşvik kredisi, faiz, enflasyon, krediyi kötüye kullanma.

Soru:
Biz Ankara'da ticaret ile uğraşıyoruz. Sizi hem Yeni Şafak gazetesinden hem STV televizyonundaki programlarınızdan takip ediyoruz. Fikirlerinizden istifade ediyoruz bu vesilelerle. Allah razı olsun. Bizim bir yatırım için Halkbankası'ndan Kobi Teşvik Kredisi Kullanma imkanımız var. Bu Kredi Türk parası olarak Yıllık %15 faizli teşvik kredisi. Sizden, bizim gibi islami ölçüler dahilinde ticaret yapmaya çalışan kişilerin bu krediyi kullanmasında bir sakınca olup olmadığın sormak istiyoruz.

Cevap:
Devletin bankalar aracılığı ile verdiği teşvik kredilerinde "faiz adıyla zikredilen" fazlalık reel değer fazlalığı ve faiz değildir. Devlet, ticari bankalar gibi bir faizcilik kuruluşu olmadığından ona verilen ve ondan alınan her karşılıklı veya karşılıksız parayı faiz olarak değerlendiremeyiz. Devlet vergi aldığı şahıslara doğrudan, kendilerine mahsus bir hizmet sunmasa bile, kamu hizmeti bunu zorunlu kıldığı takdirde vergi alır. Devlet yine kamu hizmeti ve milli menfaat böyle gerektirdiği takdirde bazı kişi ve kuruluşlara yardım eder, belli bir alanda yatırım yapmaları, mal ve hizmet üretmeleri için sermaye (teşvik kredisi de buna dahildir) verir. Verdiği krediyi belli bir zaman içinde geri istiyorsa ve geri ödenecek miktarda nominal olarak da bir fazlalık varsa bakılır. Bu fazlalık enflasyon miktarını aşmadığı takdirde faiz söz konusu değildir. Çünkü devlet geri ödenen miktar içinde reel faiz olmadığını bilmekte ve bu krediyi verirken faiz alarak para kazanma amacı bulunmamaktadır. Soruda zikredilen %15 faiz, enflasyonun çok altındadır. Buna göre reel faiz ödemek bir yana, devlet verdiğini eksik olarak geri almakta, başka bir deyişle bir kısmını, kamu yararına yatırım ve üretim yaptığı için vatandaşa hibe etmektedir. Bu hibe şartlıdır; devletin şart koştuğu alanda kullanılacaktır, eğer hile yapılır, başka alanda kullanılırsa alınan helal olmaz.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele