HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(109) Yurtdışına gönderilen malda kusur çıkarsa İslâm Hukukuna göre ne gerekir?

Soru:
Türkiye'den bana gönderilen malları yurtdışında pazarlıyorum. Mallarda kusur çıkması durumunda İslam hukuku açısından ne gerekir?

Cevap:
Türkiye'den size mal gönderen şahıstan malı nasıl (satın mı, emanet mi, başka şekilde mi) aldığınızı açıklamamışsınız. Pazarlama hangi şekli içeriyor? Pazarlamacı (yani siz) işçi misiniz, ortak mısınız, vekil misiniz, emanetçi misiniz? Bunların hükümleri farklıdır. Ben bir vekil (sahibine vekaleten satmak) bir de müşteri (mal alıp satmak) şeklinde iki cevap vereceğim:
1. Siz mal sahibine vekaleten mal satmış iseniz bütün masraflarınızı ödemek mecburiyetindedir, ayrıca size anlaştığınız vekalet ücretini de ödeyecektir. Mal kusurlu çıktığı için geri verilmiş ise siz, mal sahibi adına onu geri almaya ve bedelini sizden satın alan müşteriye ödemeye mecbursunuz; bunu da asıl mal sahibinden alırsınız.
2. Eğer siz mal satın alıyor, bedelini ödüyor veya borçlanıyor, sonra da perakende veya toptan satıyorsanız, mal kusurlu çıktığında bunu, Türkiye'deki satıcıya geri iade etme ve masraflarıyla beraber bedelini alma hakkına sahipsiniz.
Eğer kapalı bir taraf kaldıysa yazın, cevap vereyim.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele