HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(089) Kadının boşaması, bain talak, ric`î talak, hakemler, mahkeme, kocanın kusuru.

Soru:
Eşim çabuk boşaldığı için benimle cinsel temas yapamadı. Uzun zaman bekledim, arada gerginlik oluştu, bir gün tartıştık, beni bir talak ile boşadı, babamın evine geldim, aradan dokuz ay geçti, mahkemeye başvurdum, şimdi de boşamıyor, ben, iddet içinde vazgeçtim, sen benim şer'an karımsın, mahkeme boşasa bile başkasıyla evlenemezsin diyor. Ben ayrılmak istiyorum; çaresi nedir?

Cevap:
Eşiniz sizi bir talak ile boşamış, siz de baba evine gelmişsiniz, aradan 9 ay geçmiş; yani iddet çoktan sona ermiş, cinsel temas yapmadan boşadığı için talak bain olmuştur. Böyle boşamada, iddet içinde de olsa koca, sırf kendi isteği ile evliliğe dönemez. Talak ric'î (iddet içinde kocanın isterse vazgeçip evliliğe dönebileceği boşama) bile olsa, ilk üç ay içinde eşiniz evliliğe dönmemişse talak baine dönüşür ve bu sebeple evlilik bağı sona erer, kocanız da -cinsel temas yapmadan- boşadığı için mehrinizin yarsını ödemek mecburiyetinde olur.
Mahkemeye başvurup boşanan bir kadın kocası -dini bakımdan- boşamamakta ısrar ederse durum hakemlere intikal ettirilir. Hakemler kadının, kocanın kusuru (mesela cinsel temas yapamaması, teşebbüs halinde boşalması) yüzünden ayrılmak istediğini tespit ederlerse ayrılmaya (tefrik) karar verirler. Ayrılmayı talak sayan ictihada göre de kadının mehrinin ödenmesi gerekir. Bu ifadelerimin kısadan ve geçerli delili, Osmanlılar zamanında, Şeyhülislamlık makamının da onayı ile çıkarılan Hukuk-u Aile kararnamesinin 119, 130 ve 131. maddeleridir.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele