"Teröre karşı sesini yükselt" Bildirisi [01.07.2016]

Prof.Dr. Hayrettin Karaman'ın "Teröre karşı sesini yükselt" bildirileri kapsamında Yeni Şafak Gazetesinde yer alan bildirisi:

YOLDAN SAPTILAR

“Amaç ile ilgili eskiden beri meşhur olan yanlış bir uygulama vardır. 'Amaç aracı meşru kılar' diye; bu birçok masumun kanının dökülmesine sebep olmuştur. Amaç aracı meşru kılarmış, hayır kılmaz. Amaç meşruysa aracınız da meşru olacaktır. İslam neyi hangi yoldan elde edeceğinizi de ortaya koymuş.

Bir tane masum insanın kanını akıtamazsınız. Efendimiz ve ondan sonra onun halifeleri, valiler, komutanlar vazife alıp giderken, hep onlara şu talimatı verdiler: Savaşa gidiyorsunuz, askerle savaşın, size kılıç çekenle savaşın ama mabedinde ibadetiyle meşgul olan işinde gücünde zanaatkar, çoluk çocuk, halk, kadına sakın dokunmayın. Öldürmeyin, yaralamayın, korkutmayın, meyveleri, zirai mahsulleri yakmayın.

Orası dış hatlar terminalinin önü. Her milletten insan var. Gözünü yumup insanlara silahtan ateş püskürtüyorsunuz. Bunu tasvip edecek bir ahlak öğretisi, bir din, bir vicdan olamaz. İslam hiç olamaz. İslam'la hiç alakası yok.

Bunları meşru gösteren şahıslar, kuruluşlar, fırkalar tamamen yanlış yoldadır. Eğer bir hareketin lideri, insanları topluyor, 'haydi kuşanın bombaları, gidin en çok insan neredeyse orayı patlatın, ölen ölsün kalan kalsın' diyorsa, 'bu meşrudur' diyorsa, bilsinler ki bu kişi doğrudan sapmıştır. İslam'la alakası yoktur.”

01.07.2016