Modern kölelik

Merkezi Avustralya'da bulunan insan hakları grubu Walk Free Vakfı'nın hazırladığı 2016 Küresel Kölelik Endeksi'ne göre köleliğe mahkum doğmuş, seks işçiliği için kaçırılan, büyük borç sarmalına kıstırılmış ya da zorla çalıştırılan insanların sayısı 2014'te 35,8 milyonken bugün 45,8 milyona ulaşmıştır.

2016 endeks bulguları araştırma şirketi Gallup tarafından 167 ülkede yapılan araştırmaların yanı sıra 25 farklı ülkede 42 bin kişiyle yapılan anketler sonucu elde edilmiştir.

Raporda modern kölelik tanımı "Bir kişinin sömürü amacıyla bedeni üzerindeki ve çalışıp çalışmama kararı hakkındaki özgürlüğünün elinden alması" şeklinde yapılıyor.

Modern kölelik kavramında özgürlük tehdit, şiddet, baskı, gücün istismarı ve aldatma yollarıyla kişilerin elinden alınıyor.

Sonuçta bu kişi içinde bulunduğu durumu terk edemiyor.

'Hindistan, Çin, Pakistan, Bangladeş ve Özbekistan'da modern köle koşullarında yaşayan insanların sayısı tüm dünyadaki modern kölelerin yüzde 58'ini oluşturuyor.

Sadece Hindistan'da 18.4 milyon köle yaşıyor.

Türkiye'de ise bugün kölelik koşullarında yaşayan 480 bin insan var.

En kötüden en iyiye doğru sıralanan endekste Türkiye 20. sırayla listenin ortalarında yer alıyor.

Modern köleliğin en az görüldüğü ülkeler ise Lüksemburg, İrlanda, Norveç, Danimarka, İsviçre, İsveç, Avusturya, Belçika, ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda olarak veriliyor.

Walk Free Avrupa'nın modern köleliğin en az görüldüğü bölge olmakla birlikte zoraki işçiliğin ve cinsel istismarın adresi olduğunu belirtiyor. Avrupa'ya mülteci ve göçmen akınının etkileri de henüz bilinmiyor.

Bu rakamlar tartışmasız olarak şu gerçekleri ortaya koyuyor:

İnsan hakları ilanlarına, Birleşmiş Milletler teşkilatına, Batı değerleri reklamlarına rağmen bugün insanlık, insan hakları uygulamasında sınıfta kalmıştır ve bunun baş sorumlusu da Batı'dır.

Halkının çoğu Müslüman olan Türkiye'de bile belli sayıda modern kölenin bulunması bizim için yüz karasıdır ve İslam ile ilişkimizin hangi boyutta olduğunun iç yakan göstergesidir.

Peki biz hakkıyla Müslümanlar olsaydık durum nasıl olacaktı?

Cevabı yarın.

23.06.2016
---------------
(Editörün notu: Teknik bir nedenden dolayı gazetede Ramazan makaleleri ve normal makaleler karışmış olmalı. Bu makale gazetede Ramazan makaleleri arasında yer almaktadır.)