HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Allah utandırmasın (1.Kasım.2015 Genel Seçim Sonuçları)

1 Kasım seçim sonuçları ve bu sonuçlar üzerine yapılan değerlendirmeler, sigorta konusuna ara vererek bu konuda bir yazı yazmayı hak ediyor.

Neler oldu?

Ak Parti iktidarına ve Cumhurbaşkanı'na düşmanlık derecesinde muhalif olan köşe yazarları, kamuoyu araştırmacıları, sosyal bilimciler, siyasetçiler, algı operatörleri... iflas ettiler, ya doğru bilmedikleri (yetersizlikleri) ya da doğruyu saptırdıkları ortaya çıktı. Muhalefeti millete ve memlekete hiyanet çizgisine kadar getirenlerin karanlık ümitleri boşa çıktı, alınlarında hıyanet damgası ile kalakaldılar.

Firavun, Hz. Musa'yı sihirbaz sandı, bu yüzden en usta sihirbazlarını topladı, onlara cazip vaadlerde bulunarak Hz. Musa'yı alt etmelerini istedi. Karşılaşma günü sihirbazlar bütün marifetlerini ortaya koyarak halkta yanlış algı uyandırmaya çalıştılar, halbuki Hz. Mûsa hak ve hakikati temsil eden bir Allah elçisi idi, Allah'ın emriyle asâsını (sopasını) ortaya atınca sahtekâr sihirbazların aldatıcı, göz boyayan ve bağlayan aletlerini yedi bitirdi, hak geldi, batıl ipini sapını toplayıp gitti.

Hakkı ve hakikati temsil edenler, hak ve hakikat peşinde koşanlar bu kutlu elçilerin sadık ümmetleri olarak eninde sonunda galip gelirler. Bu seçimde de böyle oldu; yalan dolan, iftira, kumpas, amaca ulaşma uğrunda çiğnenen din, hukuk ve ahlak kuralları işe yaramadı, doğru söyleyenler, sözlerinin arkasında duracaklarına halkı inandıranlar büyük bir zafer elde ettiler.

Muhalifler şimdi başka bir şarkı tutturdular: İnsan hakları, hukuk, demokrasi, herkesi kucaklama, kutuplaşmaya meydan vermeme gibi ortak değerlerin arkasına sığınmaya çabalıyorlar. Peki seçimlerden önce ve fırsat bulurlarsa bundan sonra kendileri bu değerlere sadık kalıyorlar mı? Demokrasilerde tek başına iktidar için yeterli oyu alarak iktidara gelen Ak Parti hükümetlerine karşı tavırları yapıcı-demokratik muhalefet mi oluyor, insaf ve ahlak dışı düşmanlık ile yıkıcı muhalefet mi oluyor?

Evet kötü ile kötü olunmaz, birileri hukuk ve ahlakın dışına çıktı diye güzel insanların da bunu yapmaları elbette düşünülemez, ama oyuna da gelmemek gerekir. Gezi olayını hatırlayalım, bunun aktörlerinin ve işçilerinin de dillerinde demokrasi, insan hak ve özgürlükleri vardı, vardı ama bu değerleri kullanarak ulaşmak istedikleri sonuç demokrasinin, millet ve memleket menfaatinin katili olan iç savaş idi.

Kim ne derse desin iktidar, güvenlik ile özgürlük, haklar ile ödevler arasındaki dengeyi titizlikle gözetmeli ve korumalıdır. Kötü niyetli ve davranışlı olanlara kısıtlama, iyi niyetli olanlara -muhalif de olsalar- sonuna kadar özgürlük ilke olmalıdır.

Şimdi herkes kurulacak olan hükümete öğütler vermeye, yol göstermeye koyuldu. Muhalefette dikkatime çarpan husus, değerlendirme ve nasihatte kendilerini ve kendilerinden olanları ihmal etmeleridir; yani onlar bugüne kadar ne yaptılarsa ona devam edecekler, ama, iktidar gücünü kullanarak kötülüğe engel olmayacak, hainleri de kucaklayacak!

Yağma yok baylar bayanlar, hak ve adalet suyu getirenlerle testiyi kıranlara eşit davranmaya engeldir!

Bir de nasihat olarak yeni Ak Parti iktidarına 18.10.2015 tarihli ve "Niçin Ak Parti'ye oy vermeli" başlıklı yazımı hatırlatmak isterim. O yazıda Ak Parti'ye oy vermenin meşru ve makul sebeplerinden önemli olanlarını sıralamıştım, şimdi de diyorum ki, eğer bu sebepleri devam ettirir, hatta elden geldiğince ikmal ederlerse bu halk onlara daima oy verecek, içinde bulundukları geminin kaptan köşkünde hep onları görmek isteyecektir.

Allah yardımcıları olsun ve Allah utandırmasın!

05.11.2015Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi