HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Bir taşla murdar edilen birkaç kuş olmasın!

Medyaya yansıyan bilgilere göre Mısır’ın Şarm eş-Şeyh kentinde toplanan Arap Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi, “Birleşik Arap Ordusu” kurulmasını öngören karar taslağı üzerinde anlaştı.

Ordu’nun ne yapacağı sorusuna da şu cevap veriliyor: “Üye ülkelerin ve Arap milletinin güvenliğinin doğrudan tehdit edilmesi durumunda hızlı müdahalede bulunacak ortak askeri gücün görevi, terörle ve terör örgütlerinin faaliyetleri ile mücadele için acil müdahale etmek, barışın korunması çalışmalarına destek vermek, insani yardım faaliyetlerinin ve sivillerin güvenliğini sağlamanın yanı sıra güvenliği koruma ve Arap ülkeleri arasında karşılıklı bilgi paylaşımı konusunda işbirliğini sağlamak olacak.”

Birlik adına açıklamayı, demokrasiye karşı darbe yapan Sisi’nin yaptığını da kaydettikten sonra endişelerimi paylaşmak istiyorum.

Yıllar’dan beri Filistin’de, yakınlarda Irak’ta, Suriye’de, Libya’da “Arap milletinin güvenliğinin doğrudan tehdit edilmesi” sözkonusudur. Bu Araplar daha önceleri neredeydiler ve şimdi hedeflerinde bu ülkeler var mı?

Mısır’da seçimle işbaşına gelmiş bir cumhurbaşkanına karşı darbe yapan Sisiye karşı da birleşik hareket zorunlu değil miydi? Sisi binlerce masum Arap halkını katletti, binlercesini hapsetti, binlercesine işkence yaptı ve yapmaya devam ediyor; bütün bunlar bir şekilde müdahaleyi, hiç olmazsa muhalif tavır almayı gerekli kılmıyor muydu? Sisi meşruiyet ve destek arayışı içinde idi, ABD ile Rusya arasında gidip geliyordu. Toplantıyı Mısır’da yapmakla ve Sisi’ye açıklama yaptırmakla darbeyi meşru hale getirmiş ve desteklemiş olmadılar mı?

Ortak askeri gücün görevi, “terörle ve terör örgütlerinin faaliyetleri ile mücadele için acil müdahale etmek, barışın korunması çalışmalarına destek vermek…” deniyor. Sisi’ye ve Esed’e göre İhvan teröristtir. Esed’e göre önce silahsız hak ve hukuk isteyen, sonra zorunlu olarak nefsi müdafaa durumuna geçen muhalefet teröristtir. Krallıklarda ve dikta rejimlerinde hak, hürriyet, demokrasi isteyen, bunun için toplantı ve şiddetsiz gösteri yapanlar teröristtirler, derhal başları ezilmelidir.

Merak ediyorum, “Ortak askeri gücün terörist tanımı nedir?”

Ne yazık ki, ben şu kötü kokuyu alıyorum: Arap Baharı, İslam-Arap ülkelerinde modern sömürgeciliği, işbirlikçileri sayesinde yürütmek isteyen ABD vb. ülkeler tarafından doğmadan boğuldu. Ama bu dava bitmedi, uyanan halkın, amacına ulaşıncaya (modern sömürgeye son verinceye ve işbirlikçi dikta yönetimlerini devirinceye) kadar yoluna devam edeceği aşikârdır, bu yolculuğu düşe kalka sürdürecektir. Birleşik Arap gücü de bu meşru kalkışa ve yolculuğa karşı bir engel olarak devreye girecektir.

Endişemden kurtulmamın tek çaresi bu birleşik gücün “terörü ve teröristi” tarif etmesi, halkın iradesine, insan hak ve hürriyetlerine saygı gösterdiğini, göstereceğini açıklaması, meşru yönetimlere karşı darbe yapanları dışlamasıdır.

Peki bunu mümkün ve muhtemel görüyor muyum?

Hayır?

Çünkü toplantı Mısır’da yapılıyor, sözcü de zalim Sisi’dir.

Peki bu oluşuma kim sebep oldu?

İran.

İslam ülkelerinin kendine gelmesi ve sömürülmeye, birbirini yiyip tüketmeye son vermesi şu ülkelerin bu maksatla birlik kurmalarına veya birlikte hareket etmelerine bağlıdır: Türkiye, Mısır, Pakistan, İran, Suudi Arabistan.

İster Suûdîler ister İran, ister bir başkası olsun liderlik, genişleme, ideolojik veya mezhebi yayılma gibi davaya zarar veren, düşmanın işine yarayan hedeflere yöneldikleri sürece birleşik veya ayrılmış güçlerin yapacağı şey Müslüman kanı akıtmak, zulmü devam ettirmek ve İslam servetini heba etmektir.

03.04.2015Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi