HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


İmam hatip okulları dindar halkımızın ümididir

İmam hatip okullarına zorla öğrenci kaydı yapıldığını ve okulların halka rağmen İmam Hatip'e çevrildiğini iddia edenlere cevaptır.

Soru: Velileri istemediği halde kaç çocuk bu okullara kaydedildi?

Cevap: Bu yıl ortaokuldan liseye geçişte yeni bir sistem uygulanmıştır. Öğrenciler ortaokuldaki başarı puanlarına ve okul tercihlerine göre yerleştirilmiştir? A ve B grubundaki tercihleri yapmayan öğrenciler ise sistem tarafından adresine ve puanına yakın ve kontenjanı olan okullara otomatik olarak yerleştirildi. Dolayısıyla, A ve B grubundaki okulları tercih etmeyen her bir öğrenci tabii olarak şunu demiş olmaktaydı: "Başarı puanıma, adresime yakınlığına ve okulun kontenjan durumuna göre sistem tarafından yerleştirileceğim her hangi bir okulu kabul ediyorum."

TEOG sisteminde hiçbir tercihte bulunmayan yaklaşık 150 bin öğrencinin bir kısmı ilk yerleştirmelerde başarı puanı, adres ve okul kontenjan durumuna göre farklı okul türlerine yerleştirildiler. Bunlar arasında imam hatip liseleri ve meslek liseleri de bulunmaktadır. Bu öğrencilerin önemli bir kısmı kayıtlarını açık liseye ve özel okullara aldılar. Bir kısmı da sonraki tercihlerinde puanlarına göre istedikleri okullara nakil talebinde bulundular. Herhangi bir tercihte bulunmadığı için yakınındaki okullarda kontenjan boşluğu olmayan ve adresine uzak bir okula yerleştirilen öğrencilere tekrar nakil hakkı verildi ve Anadolu liselerine, meslek liselerine veya imam hatip liselerine geçişler oldu. İstemedikleri halde bir okula devamları söz konusu değildir.

Bilgisayar öğrencinin neyi tercih edip etmeyeceğini, ya da onun hangi düşüncede olduğunu elbette bilemeyecektir. Bu durumun sorumluları A ve B grubundaki tercihleri kullanmayanların bizzat kendileridir. Medyada velileri istemediği halde bu okullara çocukları kaydedildi diye yaygarası koparılan olayın aslı budur. İlk yerleştirmelerden sonra zaten nakil hakları mevcut olmuştur. Kimsenin istemediği halde bir okula devamı zorunlu tutulmamıştır.

Soru: Bu yıl İmam Hatiplere kaç öğrenci başvurdu ve bunların kaçı alınabildi?

Cevap: Bu yıl sekizinci sınıftan mezun olan öğrencilerden toplamda 1.136.671 öğrenci lise tercihinde bulunmuştur. Bu öğrencilerden A grubundaki ilk üç tercihinde imam hatip liselerini belirten öğrencilerin sayısı 260 bin 971'dir. B grubundaki dört tercihinden birinde imam hatip liselerini belirten öğrenci sayısı ise 561.416'dır. İmam Hatip Liselerine yerleşen öğrenci sayısı ise 195.014'tür.

(Bu rakkamlar İmam Hatipleri istedikleri halde giremeyen binlerce öğrencinin bulunduğunu ortaya koymaktadır.)

Soru: Şu anda kaç İmam Hatip orta ve lisesi var ve daha fazlaya ihtiyaç var mı, niçin?

Cevap: Şu anda 1628 İmam hatip Ortaokulu, 1001 İmam Hatip Lisesi mevcuttur. İstanbul, Şanlıurfa, Diyarbakır gibi nüfusu çok yoğun illerimiz başta olmak üzere bazı il ve ilçelerimizde imam hatip ortaokulu ve lisesine ihtiyaç vardır. Özellikle de imam hatip ortaokulları konusunda halkımızın büyük talebi olmakta, çocuklarını yürüme mesafede bulunacak şekilde imam hatip ortaokullarına göndermeyi arzu etmektedirler.

09.11.2014Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi