Yeni bir nesil ve Davutoğlu

1917-1983 yılları arasında yaşayan, kendisiyle tanışıp konuşma fırsatı bulduğum, soyadı gibi serdengeçti, tertemiz, fedâkâr, yüce dava sahibi, mücadeleci bir insanımızdı Osman Yüksel Serdengeçti. Onun eserleri arasında yer alan "Bir Nesli Nasıl Mahvettiler" isimli kitap çeşitli yazılarından ve konuşmalarından oluşmuştu. 1960'lı yıllarda yazılan o kitapta, Cumhuriyet devrinde ve özellikle Birinci Meclis'ten sonra tutulan yanlış yolda, "on yılda yaratılan onbeş milyon genc"in aslında mahvedilmiş bir gençlik olduğunu anlatıyordu.

Sertdengeçti Dergisi'inde yayınladığı "Özlediğim Alem" başlıklı yazısında ise özlediği gençliği şöyle tanımlıyordu:

« Bir alem özlüyorum ki: Orada gençler, orada delikanlılar, deli denizler gibi, dalgalanıp coşanlar, mukaddes bir davanın peşinden koşanlar olsunlar. Alemlerin Rabbına inansınlar. Küçük dalgaları, dalga geçmeyi, kaldırım sevdasını bıraksınlar. İman denizlerinin büyük dalgalarında, sonsuzlukta kaybolsunlar; varolsunlar. Büyük davalarla davalansın, ulvi sevdalarla sevdalansınlar. Orada gençler, orada gençlik imandan kaleler gibi, canlı hisarlar gibi, dimdik, dipdiri dursunlar. Bu kaleyi, bu hisarı hiçbir kuvvet aşamasın. Onların temiz kalplerinde Allah - Millet - Vatan sevgisinden başka sevgi yaşamasın.
Bet beniz sararmış, gözlerin altı morarmış, sarsak, çarpık, titrek, başlamadan bitmiş, bitmeden tükenmiş gençler… Ağızları rakı, ayakları ter, donları pislik kokan gençler: böyle gençler yok bizim alemimizde !
Görüyorum ki, korkunç bir yıkım olmuş !. Cemaatlar dağıtılmış, mabetler kapatılmış, ulu ve ulvi bütün kanaat sahipleri katliam edilmiş, bin yıllık mukaddesat çiğnenmiş!. Allah'a giden bütün yollar, şer kuvvetler, kötü niyetler tarafından tutulmuş. İman cephelerinin sesi susturulmuş, gençlik korkunç bir boşluğa atılmış !. Kimi kahvelerde zamanını öldürüyor, kimi hayatı rakı şişesinde görüyor, meyhanelerde varlığını kadeh kadeh içip, kendinden geçip tüketiyor, kimi sinema ve tiyatroya düşkün !.. Kiminin aklı ayakta. Ayak takımlarında yer almış. Heyecanı, kanaati bir topun arkasında yuvarlanıyor, bir ağa takılıyor.. böyle bir gençlik yok benim özlediğim alemde... »

Bir de Âkif'imizin Âsım'ı vardır. Darbe yaparak cemiyeti tepeden tabana ıslah etmeyi düşünen genç neslin temsilcisi Âsım'ı bir kenara çeken baba:

« Dinî ve bilimsel bilgilerin beraber okutulacağı yeni bir medrese kurup "nesli tehzib" ve "ihlâs ile", yani terbiye edip yükseltmekle meşgul olması gerektiğini söyler. Kendisi de inkılap istemektedir ama hükümeti devirmekle, adam asıp kesmekle yapılacak bir inkılap değildir o. Bilgiyle ahlakı kaynaştıracak, bütünleştirecek uzun vadeli (kendisi "20 yıl ister" diyor) bir inkılaptır. Onun için Âsım, Avrupa'ya gidip fen diyarından sızan sonsuz pınarı hem içecek, hem de yurda getirecektir. »

Bu iki mütefekkir rehberimiz gibi daha nicelerinin hasretini çektiği gençlik, bundan önceki iki yazımda tanıtmaya çalıştığım İmam Hatipliler ile başka okullarda okumuş olsa da aynı kaynaklardan beslenmiş olan ağabeyleri ve kardeşleridir.

Kendisini yıllar öncesinden tanıdığım Ahmed Davudoğlu (bilerek d'li yazdım) benim de derinden yaşadığım bu özlemi gideren, ümitlerimi yeşerten "kutlu bir neslin" parlak bir temsilcisidir.

Bir İmam Hatipli'nin cumhurbaşkanı, bir Davudoğlu'nun başbakan olduğu bir Türkiye neye inanır, nasıl yaşarlarsa yaşasınlar evrensel insani değerlerde ortak olan insanımızın endişeye kapılmasına gerek bulunmayan bir yeni Türkiye'ye büyük bir kapı açacaklardır.

Onlara yolunuz açık olsun derken bu kapıdan girmemek için direnenlere Allah'tan hidayet dilerim.

31.08.2014