Ümmeti Kur'an'ın rehberliği yaşatır

Kur'an-ı Kerîm'e ve onun en sahih açıklaması ve uygulaması olan Allah Elçisi'nin (s.a.) sünnetine bakıldığında "müminlerin ancak kardeş olabilecekleri", "ancak müminlerin birbirini velî edinebilecekleri", "gayr-i müslümlerle şartlı olarak iyilik ve adalet çerçevesinde ilişki kurulabileceği", "gayr-i Müslimlerin, kendi dinlerinden olmayanlardan hoşnut olmayacakları"nın defalarca ifade edildiği görülecektir. Bu ilâhî düsturlar değişmez, çağdaş allamalar ve pullamalar bizi aldatmamalıdır. Uluslararası ilişkilerde milli menfaatlerin de önemli rolü vardır, hatta menfaat çoğu defa dinin önüne geçer ve onu -samimi ve usule uygun olmayan yorumlarla- kendine tabi kılar. Ama samimi bir müslümanın, menfaatini dinin önüne geçirmesi mümkün değildir, olmamalıdır; çünkü dini buna yol vermez.

Şimdi aşağıdaki iki haberi bu ilâhî düstur çerçevesinde okuyalım:

« İsrail'de yayımlanan Yedioth Ahronot gazetesinin haberine göre Arap ülke temsilcilerini, diplomatik ilişkileri bulunmayan İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile gizli bir toplantıda iki hafta önce bir araya geldiler. Peres, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Abu Dabi şehrinde düzenlenen güvenlik konulu bir toplantıda, arkasındaki İsrail bayrağının salondaki dev bir ekrana yansıtıldığı video konferans boyunca 29 Arap lidere bir konuşma yaptı. Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Umman, Yemen, Katar, Endonezya, Malezya ve Bangladeş'in temsilcilerinin de bulunduğu konferansta sarf ettiği sözler basına verilmedi. Peres'in bol bol İsrail'in Ortadoğu'daki politikasını övdüğü ve İslam dünyasını İran'a karşı birlikte hareket etmeye çağırdığı kaydedildi. Suudi Kraliyet ailesinin önde gelen üyelerinden Prens Velid bin Talal, ABD Başkanı Barack Obama'nın İran tarafından "kandırıldığını" iddia etti. Ülkesinin İsrail ile bir zımni ittifakın parçası olduğunu saklamayan Suudi lider, Obama'nın "zayıf konumu" nedeniyle bu anlaşmayı yapmak zorunda olduğunu, "daha güçlü bir başkan olsa hayır diyeceğini" iddia etti. Suudi prens, Sünnilerin "İsrail'den çok İran'dan nefret ettiği" iddiasında bulundu ve "Tehdit İran'dan, İsrail'den değil" dedi. »

Akıl, müminlere ait feraset, iman nurunun takviye ettiği basiret tutulması olmadan, Kur'an'ın rehberliği terk edilmeden bunlar olabilir mi, bu sözler söylenebilir mi?

İkinci haber:

« Mart ayındaki darbenin ardından istikrar arayışlarının sürdüğü Orta Afrika'da eski sömürgeci Fransa'nın askeri varlığı artıyor. Müslüman Devlet Başkanı Michel Djotodia yönetimindeki iktidar, 2015'te yapılması beklenen seçimlerle demokrasiye geçiş için çabalarken, kaos içindeki ülke ile ticareti kesen Batı'nın müdahale için bahane aradığı belirtilmişti. Son gelişmeler de bu açıklamaları destekler nitelikte. Fransa, 200'den fazla askerinin Orta Afrika Cumhuriyeti'ne girdiğini ve ülkedeki Fransız askeri sayısının 600'e yükseldiği belirtildi...»

Fransızlar kahrolası ulusal çıkarları için yakın zamanlarda Mali'yi de işgal ettiler. Çağdaş sömürgeciler İslam ülkelerini -sözde iyilik etmeleri şöyle dursun- kendi hallerine bıraksalar, Arap baharı devam edecek, ümmet önce parça parça kendine gelecek, sonra "ancak kardeş olabilecek" parçalar bir şekilde bütünleşecek, ötekilerle de "iyilik ve adalet çerçevesinde" ilişkiler kuracaklar. Bu kutsal yolculuğun iki önemli engeli var:
1. Müslümanların gafleti, Kur'an'ın rehberliğini terk etmeleri,
2. Dünyaya hakim gayr-i Müslim güçlerin vicdansılığı, ahlaksızlığı ve iki yüzlülüğü.

05.12.2013