HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Bayramlar hatırlatıyor

Bayramlar neleri hatırlatıyor?

Fani dünyada ebediyen kalacakmış gibi gece gündüz maddi ihtiyaçlarının peşinde koşan, gözünü daha üst seviyelerdeki refaha dikmiş bulunan, ölümü hatırlamamak için yakınlarının cenazesine ve mezarına gitmeyen … insanlara bireyin kendine yetmeyeceğini, insanın sosyal bir varlık olduğunu, dünyada yiyip içip yatmadan başka da vazifelerin bulunduğunu, mahzun gönüllere mutluluk getirmenin, eşi dostu akrabayı ziyaret edip hal hatır sormanın da insanı mutlu edebileceğini hatırlatıyor.

Hayatın geçici olduğunu, kesilen hayvanlar gibi bir gün kesenlerin de bir sebeple öleceğini hatırlatıyor.

Kendini ve ihtiyaç duyduğu şeyleri kendi yaratmamış olan, yaratılanı tüketen, ama bunları yaratanı ve vereni aklına getirmeyen insanoğluna "yaratıcıyı ve O'na şükran için yapılacak ibadetleri" hatırlatıyor.

Bugün dünyada yaklaşık bir buçuk milyar insan açlıkla mücadele ediyor; yani acından ölmemek için çabalıyor. On milyon insan da açlıktan ölüyor. "Ağlar mısın, güler misin" dedirten bir başka gerçek daha var: Dünyada bir buçuk milyar insan da obez (fazla yemiş, şişmanlamış, bir kısmı da zayıflamak için para ve emek harcıyor).
Doğal kaynakları israf eden, kirleten, yok edenlerle mücadele etmek için gruplar ve kuruluşlar var ve bunlar da güzel, bunlar da gerekli, ama unutmayalım ki, bu doğal kaynaklar da insan içindir. İnsansız bir dünyanın anlamı yoktur. Buna rağmen;
a) kaynakların israfını önlemek,
b) dünyada açlıktan bir kişinin bile ölmesine izin vermeyecek olan güçlü ve aktif kurumlar ve kuruluşlar oluşturmak,
c) Allah Teâlâ'nın yarattığı bütün canlılar ve özellikle de insanlar için yarattığı gıdayı adil paylaştıracak mekanizmalara vücut vermek gibi tedbirler alınmıyor.
Mevcutlar amacı gerçekleştiremiyor, kurumlar ve faaliyetleri istismar bile ediliyor. İşte bayram en azından Müslümanlara bu acı gerçekleri de hatırlatıyor.

Anadolu'da yaşlıca bir köylü kadına bir tv habercisi "yılda ne kadar et tükettiklerini" sormuştu, kadın "evladım biz etin tadını unutalı yıllar oluyor" cevabını vermişti. Demek ki, yakın çevremizden başlayarak uzaklara doğru etin tadını unutanlardan başlayın da açlıktan ölenlere kadar milyonlarca insan yaşıyor. Vicdanı ve imanı olması gereken bir kısım insanlar ise lüzumundan fazla yiyerek şişmanlıyor, sonra da zayıflamak için para harcıyorlar; en azından bu birbuçuk milyar insan, "insan gibi yiyip içse ve insan gibi paylaşsaydı" başka birbuçuk milyar insan açlıkla mücadele etmeyecekti.

Ya eli tespihli, yüzü sakallı, umreli haclı Müslümanlardan israf içinde yüzenlere, israf derecesinde yiyip içerek göbek bağlayan sonra da bunu eritmek için para harcayanlara ne demeli? Sünnete riayetin önemli bir kısmı da başta yemek ve içmek olmak üzere kullanılan her şeyde israftan uzak durmak değil midir?

Şimdi kurbanlar kesilecek, etler pişecek, sofralar kurulacak ve imtihan başlayacak: Sofradan doymaya yakın kalkan, yediğinden, içtiğinden, giydiğinden muhtaçları da nasiplendirenler kazanacak, kurban etini bile dağıtmayıp yıl boyu yiyenler kaybedecek.

İste bayram bize bunları hatırlatıyor.

Perşembeden önce yazamayacağım için bayramlarınızı şimdiden tebrik ediyor, maksadına uygun bayramlar yaşamanızı diliyorum.

13.10.2013


(Site Editörünün Notu: Bu makale ile ilgili bir grafik tasarımı bulunmaktadır, resime tıklayarak buradan indirebilirsiniz:)

Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi