Kurban bağışınız için bir adres

Birkaç yıldır kurban bayramları öncesinde Yeryüzü Doktorları'nın kurban kampanyasını hatırlatan yazılar yazıyorum; çünkü aşağıdaki yazılarında da okuyacağınız gibi bu kampanyanın hedefi öncelikli ve bu kampanyanın hizmetçilerini yakından tanıyorum. Elbette Ensar Vakfı gibi başka tanıdıklarım ve güvendiklerim de var. Bakın fedâkâr doktorlarımız ne diyorlar:

'Yeryüzünde herkes aynı imkânlara sahip değil. İç savaş ve doğal afetlerle yıpranan coğrafyalarda yaşayanlar bazen en temel gıdalara bile ulaşamıyor. Besin yetersizliği özellikle büyüme çağındaki çocukları güçsüz kılıyor. Gelişemeyen çocuklar yaşıtları gibi koşamıyor, okula gidemiyor. Bu durum da salgın hastalıklara davet çıkarıyor.

'Dünyanın en az gelişmiş 25 ülkesi Afrika kıtasında bulunuyor. Afrika'da yaşanan kıtlık, kuraklık ve iç savaşlar halkı çok zor durumda bırakıyor.

'Kurban bayramı, çok farklı hikmetlerinin yanı sıra Somali, Nijer, Kenya ve Kongo gibi Afrika'nın yoksul ve muhtaç ekonomilerinin canlanmasına, açlık sınırı altında yaşayan insanların yıllık kurutulmuş et ihtiyacının karşılanmasına ve eksik vitaminlerin alınmasına katkı sağlıyor, sağlık şartlarının, kardeşlik duygularının ve insani yardım çalışmalarının güçlenmesine vesile oluyor. Tüm bu faydaların yanında en başta insanların sağlık ve yaşam şartlarında sağladığı gözle görülür iyileştirme sebebiyle bölge insanı için yadsınamaz bir katkı oluşturuyor.

'Kurban bayramı süresince yapılan organizasyonlar çoğu çatışma bölgelerinde yaşayan insanlara paylaşma, kardeşlik ve barış mesajları da ilettiğinden toplumsal bir terapi özelliği de taşımaktadır.

'Yeryüzü Doktorları sağlık yardımlarına odaklanmış bir ihtisas derneği olarak kurban organizasyonlarını özellikle açlık çeken bölgelere yapılan bir tıbbi destek olarak da görmektedir. Beslenme yetersizliğinden doğan tıbbi sorunların önlenmesi için gerçekleştirilen bu program kapsamında Afrika'nın yoksul ülkelerinde kurbanlar kesilmekte, aynı zamanda bölge halkına sağlık hizmeti verilmektedir.

'Beslenme yetersizliğinden doğan tıbbi sorunların önlenmesi için gerçekleştirilen bu program kapsamında Somali, Kenya, Kongo, Nijer ve Gana gibi yoksul ülkelerde yaşayan insanlar açlığa kurban olmasınlar diye bugüne kadar 50.000 hissenin üzerinde kurban kesildi ve yoksul ailelere dağıtıldı.

'Binlerce kilometre aşıp açlıkla malul sofralara katık olan kurbanlarınız; 'kardeşliğin' en güzel dili olan paylaşmaya ortak olarak göze uzak olsanız da gönle yakın olduğunuzu duyurmaya devam ediyor. Bu proje sayesinde kurbanlarınızın ulaştığı her şehirde, her kasabada, her köyde bayram bayram gibi yaşanıyor.

'Yeryüzü Doktorları, kurban organizasyonlarını Afrika ülkelerinde sürdürmeyi ve bu süreci daha verimli hale getirmek için artan bir gayret ile çalışmalarını yürütmeyi planlamaktadır. Proje ile her yıl 20.000 civarında kurbanın kesilerek yaklaşık 100.000 insana dağıtılması hedeflenmektedir.

'Sizlerle birlikte orada ve her yerde. Var mısınız?'

E-posta: bilgi@yyd.org.tr

Tel: +90 212 586 1212

GSM: +90 530 469 46 45

10.10.2013