HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Birinci aşama tamam mı?

Çözüm süreci çerçevesinde yapılan görüşmelerde halkımızın genel olarak problemin "silahsız, kansız, görüşmeler yoluyla, bir haksızlık varsa o giderilerek, haklı bir talep varsa o gerçekleştirilerek" çözülmesinden yana olduğunu tespit etmiştik. Ülkemizin tek problemi PKK değil elbette, ama bu da önemli bir problem, çözülmesinde ülkemiz için büyük faydaların bulunduğu şüphesiz. Çözüme karşı olanların teklifi "dağdakileri sonuna kadar öldürmekten ibaret" idi. Otuz yıldır bu yoldan gidildi, ama her iki taraftan nice canlar gitti, biten tükenen olmadı, hatta arttı. Sonunda inşaallah akl-ı selimin yoluna gelindi (bunu umuyoruz). Çözüm muhtemelen şu aşamalarda olacak: 1. PKK silahları bırakıp ülke dışına çıkacak. 2. Kürtlerle ilgili olan bazı sıkıntılar giderilecek ve onların haklı talepleri gerekli hukuki ve idari tedbirlerle karşılanacak. 3. Yurt dışına çıkmış olan PKK mensuplarından suç işlememiş olanlar yurda gelip normal vatandaş olarak hayatlarına devam edecekler. 4. Suç işledikleri sabit olanlar ülkeye dönmek isterlerse ya affedilecek veya hukuki işleme tabi tutulacaklar.

Son günlerde PKK adına konuşanlar "PKK üzerine düşeni yaptı, birinci aşama tamam, şimdi hükümet ikinci aşama için gerekeni hemen yapmalı" diyorlar.

Sayın Başbakan'ın açıklamalarına göre bölgede terör eylemleri sona ermemiş, azalmış ama sona ermemiş. Ayrıca çekilme de tamamlanmamış.

Süreci sabote etmek isteyen pek çok tarafın olacağında şüphe yok, silahsız çözüm taraftarı olan Öcalan ve onun tabilerine rağmen bazı terör olayları olabilir; ama bu konuda çok hassas olunması, sabotaja prim verilmemesi, gerekli tedbirlerin alınması hayati önem taşıyor.

"Çekilme Haziran sonuna kadar tamamlanır" denmiş, ama şimdi Eylül"den söz ediliyormuş.

Silahların bırakılması gerekirdi. Silahlarla çekilmenin sebebi önem arz ediyor: Güvensizlik mi, tekrar dönme niyeti mi, başka bir şey mi? Bunun açıklanması gerekiyor.

Eğer PKK tarafı güvenmiyorsa, hükümet de güvenmez; güven olmayınca çözüm de olmaz.

Güvenin de ötesinde çekilme bir taktik ise ve ilk emirle silahlı olarak geri dönme niyeti varsa bu daha da vahimdir.

Biz iyi zannımızı koruyalım, bir daha silahla hak talebinin kesin olarak olmayacağına inanalım. Bu inancımızı pekiştirmek için çekilmenin bir an önce tamamlanması ve karşı tarafa da güven verilmesi gerekiyor.

Hükümetin ikinci aşama için atacağı adımların bence en önemlisi "demokratik bir anayasa" yapılmasını sağlamaktır. Kanunlar ve idari tasarruflarla yapılacak olanlar daha kolaydır ve hükümet, birinci aşama tamamlanınca bunları geciktirmemelidir.

Anayasaya gelince bunun, yalnızca hükümete bağlı olmadığını herkes biliyor. Ayrıca demokratik bir anayasanın gidereceği sıkıntılar yalnızca Kürtlere de ait değildir. Bu anayasayı bekleyen pek çok taraf, grup ve fert vardır. İyi bir anayasanın yapılabilmesi için iyi niyetli herkesin gayret göstermesi, tarafların acele etmemeleri ve en önemlisi "bu olmadı, hadi silah başına" niyet, söz ve davranışının kesin olarak ortadan kalkması gerekiyor.

Bu ülkenin halkını Kürt-Türk, Alevi-Sünni, laik-şeriatçı diye birbirine düşürmek isteyenler asla bize dost olamazlar; şu halde kimse düşmanın oyununa gelmesin!

28.06.2013Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi