HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Biz bölücü değil, birlikçi ve barışçıyız

19 Nisan Cuma günü âkıl insanlar Marmada bölgesi heyetinden mazereti olmayan arkadaşlar (ben bugün başka bir toplantıda olacağım) İzmit'i ziyaret edecekler. Buradaki faaliyeti organize eden kişilerin ya yanlış verdikleri veya yanlış anlaşılan duyurularına göre heyet, önce BDP ve AKP il temsilcilerini ziyaret edecek, sonra sokağa çıkıp halk ile temas kuracaklarmış. Bizim aldığımız kararlara göre parti ziyareti yoktu, olsa bile bunun yalnız iki partiye münhasır olması mümkün değildir, ya o merkezde bulunan bütün partiler ziyaret edilir veya hiçbirine gidilmez.

Âkıl insanlar heyetine kimse vazife ve talimat vermedi; yalnızca hükümet, artık kanın durması, meselelerin siyaset, hukuk ve diyalog yoluyla çözülmesi kararına destek verenleri yardıma çağırdı. Bu yardım da bütün katmanları ve kesimleriyle halkı dinlemek, bu konudaki düşünce ve endişelerini doğrudan onlardan öğrenmek, kendi işlevlerinin neden ibaret olduğunu anlatmak ve sonunda hükümete bir rapor sunmaktan ibarettir. Heyetin işi ve işlevi, anlaşmazlıkların ve taleplerin detaylarına inmek ve bu konuları tartışmak değildir; heyetin işi, insanımızın, bu problemi savaş, çatışma, şiddet yoluyla mı, barış, anlama, dinleme, diyalog ve hukuk yoluyla mı çözülmesini istediğini ve niçin istediğini sormak, anlamak ve gerekiyorsa yalnızca bu konuda fikir alış-verişinde bulunmaktır.

Kocaeli'nde çıkan yerel gazetelerden birinde bu ziyaret ilanı verilince internette okuyucuların tepkilerine de yer verilmiş. Bir vatandaşın tepkisi şöyle:

"Şimdi Kürtler bu ülkede okullarda okuyor mu? Okuyor. Devlet memuru oluyorlar mı? Oluyorlar. Askeri okullarda okuyup yüksek rütbede subay oluyorlar mı? Oluyorlar. Ülke içinde istediği yerde ikamet edebiliyor mu? Ediyorlar. İstediği gibi ticaret yapabiliyor mu? Yapıyor. Seçme seçilme hakkı var mı? Var. Bu ülkede Kürt kökenli başbakan cumhurbaşkanı oldu mu? Oldu. Kürtçe konuşup Kürtçe şarkı türkü söylüyorlar mı? Söylüyorlar. Türklere tanınan tüm haklar Kürtlere de sağlandı mı? Sağlandı. Geriye ne kaldı? Bölünmek ve Kürdistan'ı kurmak mı? AKP ve akil insanlar bunu mu istiyor? O zaman dansöz gibi kıvırmayacaklar, açıkça biz Kürdistan'ı kuracağız, böleceğiz diyecekler. Gerisi hikaye. Yukarda saydım, geriye sadece bölünmek ve Kürdistan'ı kurmak kalıyor."

İşte bu heyetlerin ziyaretlerinde vatandaşlar bu düşüncelerini ve endişelerini de dile getirecekler ve anında, canlı olarak şuna benzer cevaplar alacaklardır:

Biz asla bu ülkenin bölünmesine razı olamayız. Ayrıca bu ülkede yaşayan Kürtlerin yüzde doksanından fazlası da bölünmeye, ayrı bir Kürdistan devleti kurmaya karşıdırlar. Yukarıda sayılan hakların tamamı, evet, Kürtlere de verilmiştir. Ancak daha önceleri hem bu hakların bir kısmı onlara verilmemişti, hem de güvenlik gerekçesiyle insanı çileden çıkaracak yanlışlar yapılmıştı. Bugün durum daha iyidir, fakat bazı ek talepler vardır, bu taleplerin içinde bölünme yoktur, diğerleri ise zaman içinde sosyal mutabakat hasıl oldukça gerçekleşebilecektir veya gerçekleşmeyecektir. Bizim çağrımız, talepler ne olursa olsun ve ne kadarı verilirse verilsin, razı olmayanların silaha sarılmaması ve kardeşliği, barışı, birliği ve dirliği bozmaması, legal siyaset, hukuk ve adalet yolundan ayrılmamasıdır.

19.04.2013Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi