HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Çözüm ümidi

"PKK'nin silah bırakıp sınır dışına çekilmesi için ne verdiniz?" diye sorup duranların bir bildikleri varsa bunu hemen açıklamaları gerekir. Eğer yoksa, yapılan açıklamalar var, bunlara itibar etmeliyiz.

Hükümet ne diyor?

Biz halkımızdan gizli bir şey vermedik, vermeyiz; onlar silah bırakıp çekilecekler, biz de yalnızca onlar için değil, bu ülkede yaşayan bütün insanlar için daha iyi, demokratik, hak ve özgürlükleri genişleten, vesayetlere son veren bir anayasa yapacağız; vereceğimiz budur.

PKK adına konuşanlar ne diyor?

BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, gazetecilere yaptığı açıklamada, çekilme sırasında kimsenin burnunun kanamaması gerektiğinin, aksi halde her şeyin altüst olacağının altını çizdikten sonra ikinci aşama (ne verilip ne alınacağı konusunda) şunları söylüyor.

"Türkiye'de demokratikleşme konusunda ne yapılabilir ne yapılamaz, bunları toplum olarak hep beraber tartışmamız, sivil toplum örgütleri, meslek örgütleri, toplumun tüm dinamikleri bu tartışmanın içine girmeli. Aksi halde bu şöyle algılanacak ki, aslında çözüm istemeyenlerin yaratmak istediği atmosfer de bu, bir al-ver meselesi. Siz ne istiyorsunuz, onlar ne alacak ne verecek meselesi. Bu böyle değil. İkinci aşamanın toplumsal müzakere aşaması olarak tanımlanmasının daha doğru olacağını düşünüyorum."

İşte açıklamalar bunlardır ve bunun ötesinde -bilgi ve belgeye dayanmadan- ne söyleniyorsa dayanaksızdır, asılsızdır, uydurmadır, vehimdir, hayaldir.

Çözüm için üç maddelik ön şartın önemli olduğu anlaşılıyor:

1.PKK çekilirken asla bir zayiat sözkonusu olmamalıdır. Bunu hükümet temin edecek, etmelidir.

2.Hak, hukuk, adalet talebi bundan sonra siyasetle, diyalogla, toplum mutabakatı ile olacak ve asla bir daha silahla hak aramaya dönülmeyecektir.

3.Bütün tarafları tatmin edecek, herkesin istediğini yüzde yüz alacağı bir çözüm hayaldir. Olabileceğin en iyisi de zaman alacaktır; şu halde herkesin sabırlı olması gerekecektir.

İşte bugün için önemli olan bu üç ön şartın gerçekleşmesidir; buna herkesin samimi olarak karar vermesi ve gerekli adımları atmasıdır.

Bunlar zor değil, şu halde çözüm için neden ümitli olmayalım!

18.04.2013



Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi