HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Seçmeli dînî dersler ve İmam Hatip Okulları

Şu ana kadar bin 141 İmam Hatip orta kısmı açıldı. Onlardan 411'i İmam Hatip Liseleri bünyesinde, geri kalan 730'u da bağımsız İmam Hatip Ortaokulu olarak açıldı. İmam Hatip Lisesine gelen öğrenci sayısı tahminin üzerinde oldu. Normalde İmam Hatip Liselerine 85-90 bin kişi civarında kayıt yapılıyordu. Bu açıklamanın yapıldığı tarihe kadar bu okulların lise bölümü için 258 bin öğrenci müracaat etti ve onlardan 125-130 bininin kaydı yapıldı.

Seçmeli dînî derslere gelince:

Matematik uygulamaları dersini yaklaşık olarak 495 bin,

Yabancı dil dersini 413 bin,

Kur'an-ı Kerim dersini 402 bin,

Hazreti Muhammed'in hayatıyla ilgili dersi 256 bin,

Yaşayan diller ve lehçeler dersini ise 21 bin öğrenci seçmiş.

Bu ülkede din eğitim ve öğretimi resmi ve özel bütün alanlarda yasaklandı, yalnızca az sayıda Kur'an kursu vardı, bunlara da ancak eğtim ve öğretim yaşı geçmiş kimseler alınıyordu. Ama Müslüman halkımız gizli olarak Kur'an-ı Kerim okutan hocalara, islamî ilimler okutan eski müderrislere çocuklarını gönderdiler, hem hocalar hem de öğrenciler eza ve cefa gördüler ama vazgeçmediler; yeterli olmasa da din eğitim ve öğretimi bu şartlarda devam etti. 1951 yılında yedi ilimizde, yedi yıllık İmam Hatip okulları açıldı; müezzinlik ve imamlık dışında hiçbir geleceği ve yüksek öğrenime devam imkanı bulunmayan bu okullara halkımız büyük rağbet gösterdi, binalarını yaptılar, çocuklarını gönderdiler. Sol ve dine soğuk iktidarlar ve ara rejimler darbeler vursa da su yolunda akmaya devam etti. Gün geldi bu okulların sayısı beşyüzü aştı. Yine bir ara rejim döneminde altı ve üstü budandı (orta kısımları kapatıldı, lisesinden mezun olanların da yüksek öğrenime geçmelerinin önüne engeller kondu.) Mevcut iktidar bu engelleri kaldırdı, şimdi sayıları yukarıda kaydedilen miktarı buldu, liselerine de tahmin edilenin iki katı öğrenci başvurdu.

Bazı kesimler 'bütün okullar İmam Hatip oluyor/olacak, seçmeli değil, seçtirmeli dersler' diye yakındılar, yakınıyorlar. Bugünkü verilere dayalı bir tespite göre 'gelecekte öğrencilerin yüzde 12,67'si İmam Hatip kökenli olacak. Türkiye'deki okul sayısı yetmiş bin ise okulların yaklaşık yüzde 2,70'i de İmam Hatipli olmuş oluyor. Talebe göre okul açmanın serbest olduğu bir zamanda İmam Hatip sayısı budur ve halkının %99'u Müslüman olan bir ülkede bu sayı az bile görülebilir. Demokrasiden, din ve düşünce özgürlüğünden söz ediliyorsa dileyen veli çocuğunu İmam Hatip'e gönderebilir, gönderebilmelidir; bunda yadırganacak bir cihet olmamalıdır.

Kur'an-ı Kerim ve diğer iki dînî seçmeli dersi seçenlerin sayısı benim gibi inanan ve düşünenler açısından yeterli olmasa da sevindirici ve ümit vericidir. Bu rakamlar, çocuklarını İmam Hatiplere göndermeyen vatandaşlarımızın da Müslüman olduklarını, çocuklarının kitaplarını ve dinlerini öğrenmelerini istediklerini gösteriyor. Bu dersleri seçmeyen pek çok vatandaşımız da şüphesiz Müslümandır ve kendilerince makul sebepleri vardır.

Demokrasilerde bu durum normaldir. İslamî düzende ise bütün Müslümanların çocukları zorunlu olan din bilgisini ve eğitimini almaya mecburdurlar, bundan ancak Müslüman olmayanlar muaf tutulurlar.

07.10.2012Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi