HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


YÖK Başkanı'na teşekkür

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın Anadolu Ajansı'nı ziyaretinde yaptığı konuşmayı okuyunca içimden geçen takdir, hasret ve dua cümlesi şu oldu: Bu ülkeye işte böyle Öz-canlar lazım. Hakim değil hadim devleti temsil eden, halkının değerleriyle bütünleşmiş, ilmi yetkinliği yanında başarılı idareciliği sayesinde düğümlenmiş problemleri çözen, şov yapmayan, kendini ön plana çıkarmayan... Yusuf Ziya Bey gibi ilim ve idare adamlarına, aydınlara ihtiyacımız var.

Eğer bu ülkenin aydınları, ilim adamları, bürokratları sayın Özcan gibi davransalardı birçok konu siyasetçilerin eline düşmez, rezil kepaze olmaz, istismar edilemez, kamplaşmalara sebep teşkil etmezdi.

YÖK yıllardan beri var; problem çözmek yerine problem çıkarmakla meşgul olan yöneticiler geldi geçti. Sayın Başkan Özcan ve ekibi ise birçok önemli iş yanında -başkanın da önemli bulduğu- şu işleri başardılar:

-Öğretim üyeleri dışındaki elemanların üniversiteye alınmasıyla ilgili önemli bir düzenleme yaptılar. (Ama maalesef Danıştay bu güzel düzenlemeyi durdurdu).

-Getirdikleri Farabi Değişim Programı öğretim üyelerinin ve öğrencilerin Türkiye sathında mobilitesini sağlayacak.

-Performansa dayalı bir ödüllendirme sistemi üzerinde çalışılıyor; bu sistem uygulandığında çalışan ve üreten ödül alacak, çalışmayan mahrum kalacak.

-Rektörlerin tayin sıralamasında bir çeşit rektör karnesi geliştirdiler. Bir rektörün 4 yıllık hizmetine bakıp ne kadar başarılı olduğunu değerlendiriyorlar.

Başkan biraz da yakınarak şu açıklamayı yapıyor: "Ama bunu dışarda bilmedikleri için diyorlar ki 'üçüncü sıradaki adayı birinci sıraya çıkarttılar.' Biz karnesine bakıyoruz, gazeteciler siyaseten zannediyorlar".

"YÖK Başkanlığı'na geldiğinizde en önemli sorun olarak katsayı ve başörtüsünü mü görüyordunuz?'" sorusuna sayın Başkan şu cevabı veriyor: "İkisini görüyordum, ikisi de hallolmuş durumdadır. Mümkün olduğu kadar insanları tatmin edecek derecede halloldu. Yüzde yüz olmadıysa bile katsayıda küçük birşey kaldı. Başörtüsünde de itiraz eden bir tane üniversite bile olsa yüzde yüz bir konsensüsten bahsedilemez ama çok yüksek oranda bir konsensüsle kabul edildi diyebiliriz."

YÖK'ü muhalif parti haline getiren yöneticiler döneminde yapılan haksızlık ve yanlışlar saymakla bitmez de burada birini hatırlatmadan geçemeyeceğim. Sırf ideolojik bağnazlık yüzünden aldıkları bir karar ile -özellikle- İslam ülkelerinde öğrenim görmüş mezunların diplomalarının denkliğini iptal ettiler. Bununla yetinmeyip Türkiye'ye dönmüş, burada yüksek lisans veya doktora imtihanını kazanmış, ders veya tez dönemine geçmiş ilim yolcularının da lisans üstü öğrenim haklarını -geriye dönük bir tasarrufla- ellerinden aldılar. Yeni YÖK döneminde ise "eksik derslerin tamamlanması yoluyla" bu mağduriyet de giderildi.

Sayın başkana ve çalışma arkadaşlarına candan ve yürekten teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

12.11.2010Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi