HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


İslamcılığın 2.0 versiyonu

The Jarussalem Post yazarı D. Pipes 'in kaleme aldığı bir yazıda "İslamcılığın Şeriat'ı getirme aracı olarak sadece şiddeti benimseyen 1.0 versiyonu amacına ulaşamadı. Ancak 2.0 versiyonu daha büyük tehdit" ifadesine yer verilmiş.

Yazar İslamcılığın ikinci versiyonuna en etkili örnek olarak Ak Parti iktidarını gösteriyor. Ona göre bu iktidar, şiddete, halk ayaklanmasına, teröre başvurmadan halk oyu ile iktidara geliyor ve adım adım ülkeye şeriat getiriyor, başka İslam toplumlarına da örnek teşkil ediyor:

"Nihayetinde faşistler veya komünistler değil, sadece İslamcılar kaba kuvvet kullanmanın ötesine geçip halkın desteğini kazanmayı ve 2.0 versiyonu getirmeyi başardı. İslamcılığın bu versiyonu geleneksel değerlerin altını oyup özgürlükleri yok ettiği için uygar yaşamı, 1.0 versiyonun zalimliğinden bile daha fazla tehdit edebilir."

Bunları söyleyebilen yazarın en çarpıcı çelişkisi, çifte standardı, gerçeğe yönelik körlüğü şurada: İsrail dine dayalı bir devlet kurdu, Yahudilerin kutsal kitaplarında gösterilen hedefi (Nil'den Fırat'a kadar uzanan bir Siyonist devlet kurmak, Mescid-i Aksa'yı yıkmak, yerine Süleyman mabedini inşa etmek, Filistin halkını yok etmek, Kudüs'ü başkent yapmak ve siyonsit olmayan herkesi köleleştirmek....) gerçekleştirmek için şiddeti de kullanarak adım adım ilerliyor, yazar gözünün önündeki bu gerçeği görecek yerde "Din eksenli siyaset yapmayacağız" diye işe başlayan ve ülkeyi, AB'ne sokmak için her tedbire başvuran bir iktidarın "ılımlı İslamcılık" yaptığını iddia ediyor!

Dışarıda D. Pipes ve benzerlerinin, içeride dindarlaşma muhaliflerinin asıl yapmak istedikleri şey kalkınmış, güçlü, dolayısıyla bağımsız, insan hak ve özgürlüklerine dayalı, mutedil laik-demokrat bir Türkiye yolunda ilerleyen ülkenin ayağına taş koymaktır.

Ben dinini iyi bilen bir müslüman olarak İslam'ın "geleneksel değerlerin altını oyup özgürlükleri yok ettiği"ni asla kabul edemem. Bizim geleneksel değerlerimiz kendi dinimize ve medeniyetimize dayanır, olardan kaynaklanır. Eğer İslam özgürlükleri yok etseydi İspanya'dan kaçıp Osmanlı'ya sığınan Yahudiler burada hayat ve özgürlük bulamaz, serpilip gelişemez, devlete borç para verecek kadar zengin olamaz, dil ve dinlerini muhafaza edemezlerdi. İslam tarihinde, islam'ı (şeriatı) uygulayan hiçbir devlette dini, dili, rengi, soyu farklı olduğu için insanlar katledilmediler, dinleri, dilleri ve kültürleri değiştirilmedi; bazı kamu görevleri hariç diğer hak ve özgürlüklerde Müslümanlara eşit oldular. Sırf veya çoğunlukla gayr-i Müslimlerin oturduğu şehirlerde ve kasabalarda dinlerinin gereğini açıkça (çan çalarak, sokakta haç dolaştırarak, ayinler yaparak...) yerine getirdiler. Çoğu veya tamamı Müslüman olan şehirlerde ise sırf asayiş ve kamu düzeninin korumak için bazı kısıtlamalar (mesela yortularda sokakta haç dolaştırmanın menedilmesi) uygulandı.

Hasılı D. Pipes ve benzerleri iki noktada yanılıyorlar:

1. İslam onların tasvir ettiği din değildir.

2. Ak Parti veya ılımlı İslamcılar Türkiye'ye şeriat getirmeyi değil, diğer vatandaşlar yanında Müslümanların da inançlarını, dinlerini daha hür yaşamalarını ve isteyenin dindarlaşmasının önünün açık olmasını istiyorlar.

25.12.2009Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi