HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


İslami endeks ve yatırım fonları

Halka açık ve borsalarda işlem gören "İslamî kurallara bağlı" şirketlerin hisse senetlerine ait endeksler yapmak, bu senetlerin hareketlerini izlemek, bunu usule uygun olarak halka arzetmek, bu hisse senetleriyle diğer helal yatırımlara ve ticari işlemlere ortak olmayı sağlayan "yatırım fonları" oluşturmak yıllardır beklediğimiz bir faaliyet idi, bu boşluğun doldurulacağını aşağıdaki haberden anlıyoruz.

İMKB Başkanı Hüseyin Erkan'ın Salı günü medyada yer alan açıklamasına göre, İSEDAK'ın görevlendirmesi sonrasında bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Buna göre Türkiye'ye özel İslami endeks çıkarılmayacak, ancak İslam ülkelerindeki borsalarda işlem gören şirketlerden oluşan bir endeks ve buna dayalı yatırım fonları oluşturulacaktır.

Sayın Erkan, Günümüzde dünyada Dow Jones ve diğer bazı kuruluşların çıkardığı yüzlerce İslami Endeks bulunduğunu kaydederek: 'Bunlar tamamen batılı şirketlerin, Avrupa'nın, Amerika'nın, Japonya'nın yani büyük ekonomilerin şirketleri. Buralarda İslam ülkelerinden şirket neredeyse yok." diyor.

Ülkemizde, elinde parası olan, bunu atıl (yastık altında) bırakmak istemeyen, faize ve diğer haram kazançlara karşı da hassas olan, boğazından haram lokmanın inmesini istemeyen birçok Müslüman var, bunlar sık sık soruyorlar:

"Paramızı nerede değerlendirelim, hangi yatırım helaldir, hangisi haramdır. Aslı (sermayesi, üretimi, yatırımı, ticareti…) bakımından helal ve meşru olan bazı şirketler gerekli gördüklerinde faizli kredi de alıyorlar, bu şirketlere ortak olabilir miyiz (hisse senetlerini alabilir miyiz?) Bazı büyük marketlerde yüzdesi az da olsa haram nesneler de satılıyor, bunların hisse senetlerini almak caiz midir…?

Biz bu sorulara cevap verdik, veriyoruz, gelecek yazımızda bazılarına bir daha cevap vereceğiz; ancak bugüne kadar İMKB, İslami bakımdan hassas olan insanlara, rahatlıkla hisselerini alabilecekleri şirketlerle ilgili bir hizmet sunmuyordu, bugün böyle bir hizmete karar vermiş olmalarını teşekkürle karşılamak gerekiyor.

İslam ülkelerinde veya başka ülkelerde faaliyet gösteren İslami şirketleri, işlemlerinin İslam'a uygun olup olmadığı yönünden takip eden ve uygun olduğu sürece indekse girmesine fetva veren "şer'î heyetler" var, bu sebeple Müslümanlar, gönül rahatlığıyla bu listelere giren senetlere ve yatırım fonlarına yatırım yapıyorlar. Artık bu imkan Türkiye'de de gerçekleşiyor.

İslami indekse giren, ama az da olsa faiz ve haram kazancı da bulunan (mesela genel olarak helal şeyler yanında yüzde 5-10 oranında içki de satan) firmaların hisse senetleri bu listelere giriyor mu? Giriyorsa nasıl (hangi delile dayalı olarak) giriyor?

Bu sorunun cevabı inşallah yarın gelecek.

Not: İlim ve hizmet adamı Prof. İbrahim Canan'ın elim kaybından dolayı kendisine Mevlâ'dan rahmet, geride kalanlara sabır ve metanet diliyorum.

15.10.2009Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi