HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Düşük katsayı düştü

Siyasi ve ideolojik muhalefet cepheleri, milletin yüzde seksenine yakın kısmının istediği, itiraz etmediği, normal bulduğu düzeltme ve düzenlemelere karşı çıkıyorlar ve mesela başörtüsü yasağının kaldırılmasını, düşük katsayı uygulamasına son verilmesini "rejimi değiştirmek, laikliği kaldırmak" diye ilan ediyor ve gürültü koparıyorlar. Ya gürültüye pabuç bırakılır veya siyasi yargı kararları imdada yetişirse amaçlarına ulaşıyor, demokrasi ve insan haklarına aykırı olan düzenin devamını sağlıyorlar.

YÖK'ün son kararını yalnızca İmam Hatip okullarına bağlamak, diğer meslek liselerini görmezden gelmek de onların taktikleri arasında. Onlar bunu hep yapıyorlar; anayasa değişikliği gündeme geldiğinde -eskiden kendileri de bunu ister göründükleri halde- "bu iktidar zamanında olmaz, laiklik elden gider, maksat laikliği delmek..." diyenler de onlar değil miydi?!

Allah'tan son yıllarda ülkemizin demokrat, insan haklarını ön planda tutan, meselelere ideoloji penceresinden bakmayan aydınlarının sayısı çoğaldı, bunlar mazlum ve mağdurların yanında yer alarak seslerini etkili bir tonda yükselttiler.

İşte bir örnek (Taraf gazetesinin dünkü nüshasından):

"YÖK, 28 Şubat mahsulü haksızlığa nokta koydu. Meslek lisesi mezunlarına katsayı engeli kaldırıldı. 1999'dan bu yana meslek liselerinin alanları dışında yüksek öğrenim görmelerini sınırlayan düşük katsayı uygulaması, 2010'da kaldırılacak. Bu kararla imam hatip mezunları da yeterli puanı almaları halinde tıp, hukuk, siyasal ve mühendislik gibi bölümlerde okuyabilecekler."

Bu sözlere bakıyoruz geleceğe yönelik ümitlerimiz güçleniyor, bir de evvelki akşam bir tv kanalında, bir bayan gazetecinin şu sözlerini dinliyor "Bunlar çağdaş mı, bu dünyada mı yaşıyorlar?" sorusunu sormaktan kendimizi alamıyoruz:

Evet o bayan şöyle diyor:

"İmam Hatip mezunları meslekleri dışında yüksek öğrenim görürlerse işbaşına gelir ve içkiyi yasaklamaya kalkışırlar".

Bugünkü başbakanımız da vaktiyle İstanbul Belediye başkanı olunca aynı zihniyetin sahipleri şu dedikoduyu çıkarmışlardı: "Bundan sonra belediye otobüslerinde seyahat eden örtüsüz bayanlara jilet atılacakmış".

Evet şükrediyoruz ki, bu "çağın gerisinde kalmış dinazorlar" gittikçe azalıyor ve marjinalleşiyorlar.

24.07.2009Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi