HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Fransız ordusunda oniki imam

Başlıktaki "Oniki İmam" dan maksadım, Şî'anın masum olduklarına inandığı, halen kayıp bulunan Mehdi ile tamamı on iki kişiden ibaret olan imamlar değildir. Fransız ordusunda Müslümanların çoğalması sebebiyle yeni tayin edilen sıradan oniki adet imamdır, din görevlisi subaydır.

Fransız haftalık Le Nouvel Observateur dergisinde çıkan haberin özeti şudur:

Şimdiye kadar Fransız ordusunda Katolik, Protestan ve Yahudi din adamları olmasına karşılık, Müslüman din adamı yoktu. Ordudaki Müslüman askerlerin isteği üzerine bundan böyle imam-subay kadrosuna da yer verildi. Habere göre Fransız ordusundaki 440 bin 555 askerin 40 binini Müslümanlar oluşturuyor. Laikliğin beşiği olan Fransa'nın ordusunda halihazırda 168 Katolik rahip-subay, 38 Protestan papaz-subay, 19 haham-subay görev yapıyor. Bu sayıya şimdi de 12 imam-subay eklenmiş bulunuyor. Askeri yetkililer 2010 yılına kadar imam-subay kadrosunun 40 rakamına ulaşacağını ifade ediyorlar. Eskiden haham-subayların kontrol ettikleri "kaşer (veya 'koşer' Museviliğe göre helâl ürün)" yiyeceklerin yerini, artık imam-subayların denetiminden geçen "helâl" gıdaların aldığı da hatırlatılıyor. Bu arada kara, deniz ve hava askerî birimlerinde Müslüman askerlerin ibadetlerini rahatça yapabilmeleri için mescitlerin de hizmete sokulmuş bulunduğu kaydediliyor. (Kaynak 8 Sütun).

Türk ordusunda da bir zamanlar yanlış hatılamıyorsam "moral subayı" namıyla subaylar vardı. Bunlar resmi elbiseleriyle İlahiyat Fakültesi'nde okuyor, buradan mezun olduktan sonra orduda görev yapıyorlardı. Aslında görevleri dini rehberlik idi, ama Türkiye'nin laikliği "İslam Bankası, Helal Gıda Sertifikası" gibi ifadelere resmen izin vermediği gibi bu görevlilere de "İmam", "Din Görevlisi" vb. denmemiş, moral subayı denmişti. Şimdi bunlar da yok; isimleri de yok, cisimleri de yok.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Kıbrıs Barış Harekâtı'ndan beri din işleri subayı bulunmuyor. Emekli Yarbay Sami Kocaoğlu, Türk ordusunda görev yapmış yaşayan son din görevlilerinden. Geçtiğimiz yıl Zaman gazetesine verdiği röportajda Kocaoğlu, Türk ordusunun yapılanmasının NATO belgelerine göre gerçekleştirildiğini, o dönemde ABD ordusunun din işleri subayı talimatnamesi dışındaki tüm düzenlemelerin Türkiye'ye aynen uyarlandığını söylemişti.

Konu ile ilgili bir ilmi çalışmada (Nur Akbıyık'ın çalışması) ismi geçen ve din subayı istihdam eden 59 ülkeden bazıları şunlar: Arjantin, Finlandiya, Brezilya, Avustralya, Belçika, Ekvador, El Salvador, Fransa, İngiltere, Yeni Zelanda, Hollanda, İsveç, Sierra Leone ve ABD. Böyle bir yapılanmaya rastlanmayan ülkeler ise aralarında Cezayir, Makedonya, Çin, Gine, Hindistan, Japonya, Türkiye, Tanzanya ve Uganda'nın da bulunduğu 21 ülke.

Türkiye normalleştiğinde ordusunda da yeteri kadar din görevlisi bulunacak ve askerin ihtiyacına cevap verecektir.

23.05.2008Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi