HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Filistinle ilgili bir okuyucu mektubu

Şahsınıza ve ilminize azami hürmetim ve sevgim vardır. Yaşım 42 ve 3 çocuğum var, çocuklarıma bir ilim ehlini taklit etmemiz gerektiğini o ilim ehli ne derse onu taklit etmek gerektiğini ve günümüzde de taklit edeceğimiz şahsiyet olarak...

Şimdi eğer lütfeder ve vakit ayırırsanız bir sorum olacak. Bu günkü yazınız Filistin dramı üzerine. Sorularım da Filistin üzerine. Sorularıma cevabı ister gazetede isterseniz özel olarak cevaplayın."

(Buradan itibaren okuycumun sorularına cevap vereceğim)

1- Ben bir fert olarak Filistin sorununa nasıl bakmalıyım?

- Bir Müslüman, büyük İslam Ümmeti'nin bir ferdi olarak Filistin'i kendi ülkeniz ve orada yaşayan Müslümanları da kardeşiniz olarak bilmeniz, görmeniz gerekir.

2- Ben bir fert olarak bu sorununun çözümünün neresindeyim?

- Bir ferdin belli/sınırlı gücü ve imkanı, bunlarla dengeli olarak da sorumlulukları vardır. Ortada apaçık bir zulüm var, mağduriyet var, her türlü yardıma ihtiyaç var. Bunlardan ne kadarını yapabilirseniz o kadarı ile yükümlü olursunuz.

3- İslam'ın bu konuda bana bir emri var mı, varsa nelerdir?

- İslam, dini farklı da olsa, yeryüzünde zulme uğramış her insana yardım etmeyi, mazlumun yanında, zalimin karşısında yer almayı emreder.

4- İslam'ın bu konuda size (İLİM EHLİNE) yüklediği bir sorumluluk var mı, varsa neler?

- İlim ehli, ilminin çeşidi ve çapına göre yakından uzağa bütün insanlara doğru olanı anlatmak, hakkın yerini bulması için yol göstermek, katkıda bulunmak durumundadır.

5- Siz ilim ehilleri bir araya gelip "Ey halkımız Filistin Konusunda Allah'ın size yüklediği sorumluluklar şunlardır, biz ilim ehli olarak bunları ilan ediyoruz, yapmazsanız sorumlu olursunuz." Diyeceğiniz bir şey var mı? Sizin bir araya gelip bunları söyleme sorumluluğunuz var mı?

- Bu sorumluluk var olduğu için bu ve benzeri yazıları yazıyoruz. Bir araya da gelip mesele üzerinde görüşüyoruz. (Tabii tınmayanlar da vardır).

6- Böyle bir sorumluluk varsa ve siz açıklamazsanız siz sorumlu olmaz mısınız?

- Elbette sorumlu oluruz.

7- Sizin emrettiklerinizi biz yapmazsak sorumlu olmaz mıyız?

- Bizim tebliğ ettiğimizi -imkan bulup da- yapmayanlar sorumlu olurlar.

Allah'a emanet olun.

H.Bayram ŞAHİN

09.03.2008Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi