HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Hak ve huzur düşmanları

Din hürriyetini ve okuma hakkını kısıtlamak, bu hakları sahiplerine vermemek için direnenlere, adeta savaş ilan edenlere "hak düşmanları" diyorum. Bu kesim okumuş yazmış, yüksek bürokraside görev almış, akademik unvanlara sahip olmuş, gazete ve televizyonlarda yazma ve konuşma hakkını ve becerisini elde etmiş kimseler arasından daha çok çıktığına göre bu kimseler hem çağdaş, ilerici ve demokrat geçiniyorlar, hem de hakka karşı mücadele veriyorlar; böylece en dehşet verici bir çelişkinin içine düşmüş oluyorlar.

Bu kesimin bir çelişkisi, anlaşılmazlığı ve tutarsızlığı da "muhtemel hak ihlalini engellemek için mevcut hak ihlalini desteklemek" şeklinde ortaya çıkıyor. İddialarına göre üniversitelerde başlarını örtenler çoğalırsa bu durum, başları açık olan kızlar üzerinde bir baskı oluşturabilirmiş!

Peki böyle bir baskı ortada yok iken, baskıdan korkanların başkalarına baskı uygulaması, onların hak ve hürriyetlerini ellerinden alması hangi kitapta yazıyor? Hangi hukuka ve rejime sığıyor. Eğer bu demokrasi ve laikliğin gereği ise biz her ikisinde de yokuz!

Aynı kesime "huzur düşmanları" da diyorum.

Geçmiş yıllarda başörtüsü serbest bırakıldı, bu uygulama devam ederken başlarını örtenler ile açanlar yan yana, kardeşçe, dayanışma içinde yaşadılar. Ne baskı oldu ne de huzursuzluk. Sonra başörtüsü yasaklandı, bu yasak sürdüğü müddetçe mağdurlar huzursuz oldular, eğitim ve öğretimden mahrum kaldılar. Bir kısmı başına peruk takarak, bir kısmı okuldan içeri girerken başını açıp, çıkarken kapatarak ıztırap içinde yıllar geçirdiler. Nihayet bazı siyasilerde akl-ı selim galip geldi ve yasağı kaldırmak, tekrar huzur ortamını temin etmek için teşebbüse geçtiler. Bu teşebbüs huzur düşmanlarını rahatsız etti, dört koldan saldırdılar ve saldırmaya devam ediyorlar. Yargı konuştu yetmedi, rektörler konuştu yetmedi, askeri tahrik ettiler tesir etmedi, şimdi de sokağa dökülecek, öğrencileri tahrik edecek, en fazla muhtaç olduğumuz bir dönemde ülkenin huzurunu bozacaklarmış. Bunlar ya gafiller, haklarını vermedikleri kitlenin mukabele etmesinden çekinmiyorlar; ya hainler, bilerek onları tahrik ediyor, çatışma ortamı oluşturmaya çalışıyorlar.

Ama hiç heveslenmesinler; çünkü hevesleri kursaklarında kalacak, olanları ibretle seyreden büyük kitleyi oyuna getiremeyeceklerdir.

02.03.2008Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi