HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Resim ve kabir ziyareti

Köşe yazarları ve televizyon yorumcularının her şeyi bilmeleri gerekmez, ama bilmedikleri konularda konuşmaları, hele ahkam kesmeleri de ayıptır.

Bir köşe yazarı, Suudi Arabistan Kralı'nın Anıtkabiri ziyaret etmemesi ile resmini duvara astırması arasında bir çelişki bularak hem Kralın hem de Türk devlet adamlarının aleyhinde veryansın etmiş, bir tv. kanalı da bunu iktibas ederek yayımlıyor.

Neymiş?

Kral Anıtkabiri ziyaret etmemiş; çünkü Vehhabi mezhebine bağlı imiş ve bu mezhebe göre kabir ziyareti şirk olurmuş, ama bunun yanında yine dinde ve mezhepte haram olmasına rağmen resmini çektirmiş ve duvara da astırmış.

Vehhabi mezhebine göre kabirleri, saygı göstermek ve ölülerden bir şeyler istemek/beklemek maksadıyla ziyaret etmek dine aykırıdır ve yasaktır; ama ibret almak için kabir ziyareti dinde ve mezhepte yasak değildir. Daha önceki krallar da Türkiye'ye geldiklerinde Anıtkabiri ziyaret etmediler; çünkü oraya, ibret almak için değil, saygı duruşu yapmak için gidiliyordu ve bu davranış Vehhabi mezhebine göre caiz değildi. Bu kralın da yaptığı bundan ibarettir.

Resim meselesine gelelim:

Putperestlikle mücadele eden ve ilk hedef kitlesini şirkten (Allah'a eş koşmak ve putlara tapınmaktan) korumak/kurtarmak isteyen İslam, canlılara ait heykel ve kabartma resim yapmayı yasaklamıştı. Bu arada çocukların oyuncağı olan küçük heykelcikleri yasaktan istisna etmişti. Daha sonra yine hadislerle gölgesi düşmeyen resimlere de izin verildi. Son yüzyılda bazı alimler, yasaklamanın gerekçesinden hareket ederek "tapınma konusu olmayan, dinlerce kutsal sayılmayan ve müstehcen de olmayan varlıkların heykellerini yapmanın da caiz olması gerektiği" ictihadında bulundular.

Kabir ziyareti ve resim konusunda dinin hükmünü kısaca açıklamış oldum.

Buna göre S.A. Kıral'ının davranışlarında bir çelişki, bir dine ve mezhebine aykırılık yok. Öyle anlaşılıyor ki, bu konuyu fırsat bilerek Kral ve Cumhurbaşkanı aleyhinde yazıp çizenlerin başka maksatları var.

Krallığın bizzat kendisi (krallık rejimi) İslam'a aykırıdır. Ayrıca S.A. Kralı ile geniş aile fertlerinin başta israf olmak üzere İslam'a aykırı birçok davranışları vardır; bunlar tenkit edilebilir. Ama iki konuda bu tenkitlere katılmamız mümkün değildir:

1. Aykırılık ve çelişki olmadığı halde var göstermek.

2. Kral olsun, sıradan bir Müslüman olsun, dine veya mezhebine aykırı bir davranışı bulunduğunda onun, başka konularda dine uygun davranmasını bir kusur, bir çelişki olarak değerlendirmek.

15.11.2007Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi