HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Alevîler ve Cemevi

Yurtdışında yaşayan bir Alevî kardeşimiz, "İmam" imzası ile bana gönderdiği bir mektupta hakkımdaki iyi düşünce ve duygularını ifade ediyor, kendisinin ibadetli, haramlardan kaçınan bir Alevî olarak yetiştiğini, dini uygulamaları zayıf olan Alevîlere bu konuda yardımcı olmayı istediğini söylüyor ve benden de bu konuda destek istiyor. Sonra mektup şöyle devam ediyor:

Alevî toplumundaki inançlı insanların ibadetlerini yapabilecekleri yer olan cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması gerekiyor. Bazı sünni arkadaşlarımızın "cem evi İslam'da yoktur. Alevîler müslüman değildir, ibadet yapacaklarsa cami var" gibi düşünceleri olayları bin yıldır cözmediği gibi daha da içinden çıkılmaz hale getirmiştir. Camiye gelenler milyonda bir vardır ancak, biri de benim. Alevîlerin ailelerini alıp da gelip namaz kılacaklarına, sünni inancına tabi olacaklarına, içlerinden biri olarak hiç ihtimal vermiyorum.

Buradan yola çıkarak "bırakalım onlar bildikleri gibi yapsınlar, cemevlerine gitsinler" diyorum. Cemevine giden bir insan Allah'ın varlığına ve peygamberlere daha çok inanacak, imanı artacak, toplumla birleşecek, kendisine ve ülkesine daha yararlı insan olacaktır. Buna bir örnek vermek istiyorum. Bundan otuz yıl önce bizim köyde insanların müslümanlığını hissettirecek, yaşlıların kurban kestiğinde "bismillah" demelerinden başka bir işaret yoktu. Ama bugün köye gittiğimde gözlemliyorum; insanlar selam veriyor, oruç tutuyor, kurban kesiyor, mevlüt okutturuyor, İslam'la daha çok ilgileniyorlar. Ateistler azalmış, komünist örgütler etkilerini kaybetmiş.

İşte bütün bunlar nasıl oldu?

Tabii ki komünist ideolojiler iflas etti ama bu köyde diğer Alevî köylerden daha çok değişimler oldu neden?

Anlatayım: Ben bundan on yıl önce köyümdeki insanlara nasıl yardım ederim, bulundukları bu ortamdan nasıl çıkarlar diye düşünürken aklıma bütün Türkiye'ye örnek olabilecek şu fikir gelmişti. Amacım yüzyıllardır Allah'a inançları olduğu halde ve müslümanım demelerine rağmen ibadethaneleri olmayan, ibadet edemeyen bu insanları camiye götüremeyeceğimize göre onların dini inançlarını daha da arttıracak bir yol bulmaktı. Yüce Allah'ıma yalvardım, yardım istedim. Köyümüzün mezarlığında, bütün köylülerin ermiş olduğuna inandıkları bir kişinin mezarı vardı ve inançlı insanlar oraya gider dua ederlerdi. Zaten mezarlık da onun etrafında kurulmuştu. Bu ermiş zatın mezarı sadece birkaç taştan oluşuyordu, eğer dedim, ben bu ermiş olduğuna inanılan -ben de ermiş olduğuna inanıyorum; çünkü birçok olağanüstü olaylara şahit oldum- zatın kabri güzelce yaptırılsa, üstü de örtülüp bir türbe şekline getirilse insanların buraya ilgileri artar. Ancak benim bunu yapacak gücüm yoktu, dua ettim, birkaç yıl sonra gittiğimde bir köylümün bunu düşündüğüm gibi yaptığını gördüm, Allah'ıma şükürler olsun ve çok sevindim. İnanın bugün oradaki insanlar daha dindar ve cemevi yapmak istiyorlar. Bu imkanları olmayan köylerde daha az inançlı insanlar var, gençler komünist örgütlere ve etnik milliyetçilik yapanlara kayıyorlar ve diyorlar ki: "görüyorsunuz bu devlet size ibadetlerinizi yapacak yer yapmanıza bile izin vermiyor". Böyle diyerek onları kandırıyorlar.

Bu soruna bir çözüm getirmek için Alevîlerin sorunlarına daha çok ilgi göstermenizi sizden rica ediyorum.

Allah yar ve yardımcınız olsun!

İmam imzalı mektup bundan ibaret. Bu konudaki düşüncelerimi gelecek Cuma yazmaya çalışacağım.

21.09.2007Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi