HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Mustafa Asım Köksal'ın eskimez eseri

İslâm'ı doğru anlamak ve Allah'ın muradına uygun olarak yaşamak için, Kur'an'da "güzel örnek" olarak vasıflandırılan Son Peygamber- (s.a.)'in örnekliği olmazsa olmaz bir şarttır. Örnek almanın şartı da örneğin bütün yönleriyle bilinmesi ve tanınmasıdır.

Sahabe dediğimiz, Hz. Peygamber'in devrinde mümin olarak yaşamış ve O'nu görmüş, O'ndan istifade etmiş bulunan bahtiyar insanların, örnek almanın şartı olan bilgiye kavuşmak için kitap okuma ihtiyaçları yoktu; örnek yanlarında, hayatlarının hemen her safhasında içlerinde idi. Bizim gibi daha sonra dünyaya gelenlerin ise yegane bilgi kaynağımız, başta Kur'an-ı Kerim olmak üzere kitaplardır.

Hz. Peygamber'in hayatını anlatan kitaplara "sîret" deniyor. Sîret kitaplarından başka bir de hadis kitapları var; bu ikinciler de O'nun sözlerini ve davranışlarını bizlere naklediyorlar.

Peygamberimiz'in hayatını anlatan sayısız kitap var. Her mümin, yılda bir kere olsun, değişik kitaplardan O'nun hayatını okumalıdır. Bu yazıda tanıtacağım kitap ise, uzun yıllar Diyanet'in çeşitli kademelerinde hizmet verdikten sonra Peygamberimiz'in hayatını yazmak için emekli olan ve yıllarca çalışarak amacını gerçekleştiren merhum Mustafa Asım Köksal'ın "Peygamberler Peygamberi Hazreti Muhammed Aleyhisselam ve İslamiyet" isimli eseridir. Merhum, yalnızca Peygamberimiz'in değil İslâm'ın da tarihi mahiyetinde olan bu çalışması hakkında şunları söylüyor:

"Hayatımızın en mes'ud, en mutlu devri; her türlü güçlük ve ağırlığına rağmen bu kitabı yazmakla geçirdiğimiz devir olmuştur. Çünkü başından sonuna kadar bütün bir devri, olanca çileleri ve mutluluklarıyla sevgili Peygamberimiz Aleyhisselam ve ashabının yanında yaşamış gibi idik. Kitabımızı okuyanların da bu kanaate varacaklarını sanıyoruz. Peygamberimiz Aleyhisselam'ın hayatını okumak ve öğrenmekte, erkek kadın her Müslüman için, hatta herkes için temiz, ibretli, mutlu bir hayatı örnek edinip kendilerini kötü örneklerin etkilerinden kurtarmak, başka bir deyişle İslâmiyeti öğrenmek, yaşamak, dünya ve ahiret mutluluğunu kazanmak vardır."

Kitap daha önce de bir kaç kere basılmıştı. Bana ulaşan son baskı, Mayıs 2007'de Işık Yayınları'ndan çıkmış. Bu baskı dört kalın ciltten oluşmaktadır.

Dili sade, kaynakları sağlam, tertibi güzel bir eser.

Her Müslüman'ın kütüphanesinde bulunmalı, en az bir kere baştan sona okunmalı, sonra da gerektikçe başvurulmalıdır.

Bu arada, bir başka önemli kaynak olarak, merhum Muhammed Hamidullah'ın "İslâm Peygamberi" isimli çok değerli eserini de unutmayalım.

08.07.2007Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi