HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Bunlar olmamalı

Geçende "Bunlar mı demokrat, bunlar mı aydın" başlıklı bir yazımda Yıldız Teknik Üniversitesi'ndeki dine ve ibadete karşı tutumu yazmıştım. Bu tutumun mağdurlarından birkaçı, diğer arkadaşlarını temsilen teşekkür mesajları gönderdiler. Bunlardan bir tanesi aynı zamanda olayın bazı detaylarını daha veriyor.

Bu sebeple okuyucular ve ilgililerle paylaşmakta yarar görüyorum.

Sayın hocam bugünkü köşe yazınızda bahsettiğiniz Yıldız Teknik Üniversitesi'nin namaz mağduru bir öğrencisi olarak birileri sesimizi duyduğu için beni -ve eminim ben gibi onlarca arkadaşımı- buruk da olsa çok sevindirdiniz.

Dahası sesimizi ve acımızı duyan ve duyuran siz olduğunuz için başka bir sevindik.

Edindiğiniz içler acısı tespitler çok doğru hatta sorun daha da had safhadadır. Var olan mescidi kapatan, kartonlar üzerinde namaz kılınan ve kesinlikle kullanılamayan izbe merdiven altlarına bile parmaklık yaptıran, dahası Davutpaşa Kışlası'ndan kalan her türlü binayı bir şekilde restore edip içerisindeki yadsınamaz büyüklükteki camiyi çürümeye terk eden bir zihniyet sanki öğrencilere çok geniş teneffüs vakitleri kalıyormuş gibi en yakını otobüsle (o da yarım saatte bir kalkıyor) 15, yürüyerek 30 dakika süren camilere gidin demeyi vicdanına sığdırabiliyor..

Bizler dakikalarca boş sınıf arayıp nöbetleşe namaz kılarken teşbihte hata olmaz harp meydanındaki korku namazı kılan askerler gibi oluyoruz..

Lakin hocam biz yine de ağlanıp dövünmektense Müslüman memleketindeki bu zihniyeti değiştirebilmek için çok çalışmamız ve faydalı ilim edinmemiz gerektiğini, bunun yolunun da 'gerçek' mü'min olmaktan geçtiğini idrak ediyor ve bu yönde gayret sarfetmeye çalışıyoruz.

Tabii bu yolda siz gibi hocalarımızın tecrübe, öğüt ve dualarına her daim muhtacız.

Rabbim bizleri kendisine hidayet verilenlerden eylesin..

Sizi Hakk'a emanet ediyor... (N.G.)

Mazlum ve mağdur olan çocuklarımız tedbir olarak "gerçek müminler olmak, baskıcı zihniyeti değiştirmek için ilim edinmek ve çalışmak"tan söz ediyorlar.

Benim yazımı protesto eden bir mesajda ise şöyle deniyor: "Okumak isteyen üniversiteye gider, namaz kılmak isteyen de camiye; artık bunu anlayın...!"

Bu iki yaklaşımdan hangisi demokratik, insani ve medeni?

Baskıcı, antidemokrat, tahammülsüz kesime göre "namaz kılma ile üniversite öğrencisi olma" bir araya gelmeyecek, aynı şahısta birleşmeyecektir. İşte değişmesi gereken zihniyet budur; ya bu zihniyet ve baskıcı tutum değişecek yahut da ülkemiz çağdaş medeniyetin gerisinde kalmaya devam edecektir. (Maksadım medeniyet değiştirmek değil, medeniyetimizi çağdaşlaştırmaktır).

25 Mart 2007
PazarBuradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi