HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Bunlar mı aydın, bunlar mı demokrat?

Bir süre önce, Yıldız Teknik Üniversitesinde namaz yasağı ile ilgili bir haber okumuştum. Aydınları ve demokratları "bildiğimiz gibi" olan bir ülkede bu haberler güncelliğini hiç kaybetmeyeceği için bugün haberin üzerinde durabiliriz.

Önce bir kısa bilgi:

YTÜ Kampüsü içinde 1960 yılında, öğrencilerin namaz kılmaları için yapılmış bir mescid bulunuyor. Ancak okul idaresi bu mescidi gayesi dışında, depo olarak kullanmaya devam ediyor. Söz konusu mescid ilk dönemlerde öğrencilerin namaz kıldıkları mekan olarak kullanılmış, daha sonra dönemin Rektörü Prof. Dr. Ayhan Alkış tarafından kapısına kilit vurulmuş. Öğrenciler neredeyse yıkılmaya yüz tutan eski mescidi kendi imkanlarıyla onarmayı teklif etseler de şimdiki rektör bunu da kabul etmedi. Okul yönetimi öğrencilere namaz kılmak için yakındaki camilere gitmelerini veya namazlarını kazaya bırakmalarını önerdi.

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde üniversite yönetiminin sürdürdüğü "namaz yasağı" okul içinde gerginliğe sebep olmuş. Kampüs içinde namaz kılınmasına müsade etmeyeceğini her fırsatta dile getiren YTÜ Rektörü, öğrencilerin namaz kılmak için merdiven altında kendi imkanlarıyla oluşturduğu bölümü de demir parmaklıklarla çevirerek kapatmış.

Öğrenciler mescid yokluğundan uygun gördükleri yerlerde namaz kılmaya devam etmişler. Rektör bunun üzerine öğrencilere namaz kılabilecekleri uygun bir yer gösterme yerine, namaz kılan öğrencilere soruşturma açarak, 4 öğrenciye bir ay, 10 öğrenciye de bir hafta okuldan uzaklaştırma cezası vermiş. Ama sigara içen öğrenciler için bina içinde sigara odaları oluşturmayı ihmal etmemiş.

İçinde yaşadığımız çağda hala bu çeşit haberleri okumak gerçekten hayatı çekilmez kılıyor. Aydın ve demokrat olmanın olmazsa olmazlarından biri başkalarının hak ve özgürlüklerine saygıdır. Saygı bir yana, ellerine geçen imkanı, hakları ortadan kaldırmak veya kısıtlamak için kullananlara aydın da, demokrat da denemez.

"Müslümanlar iktidar olsalar daha kötüsünü yaparlar" diyenler oluyor.

Peki yalnızca bir örnek verelim: Hz. Peygamber ile görüşmek ve bir anlşama yapmak için Medine'ye gelen Hristiyan heyet, Pazar günü olunca uygun bir yerde ayin yapmak istiyorlar; Peygamberimiz "Buyurun, mescidimizin bir kenarında ayininizi yapın" diyor ve yapıyorlar.

Bir dinin peygamberi, başka bir dinin mensuplarına, kendi mabedinde (mescidinde) ibadet etmeleri için izin veriyor, demokrat ve laik bir ülkede koskoca rektör, öğrencilerin uygun bir yerde namaz kılmalarına izin vermiyor.

Neden?

Çünkü Cumhurbaşkanı ve anayasa mahkemesi sayesinde bizim laik demokratlar laikliği, "din özgürlüğünü azami kısıtlama aracı" haline getirdiler, böyle yorumladılar ve bunda ısrar ediyorlar.

Şucular bucular milli (bazılarına göre ulusal) birlik ve beraberlikten, değerlerden, kardeşlikten, vatan uğruna ölmekten... bahsediyorlar. Bunda samimi iseler unutmasınlar ki, "namaz kılmak isteyen bir kimseyi, başını örtmek isteyen bir kimseyi, İmam Hatip okulunu bitirdikten sonra mesela hukuk okumak isteyen bir kimseyi bundan mahrum edenlerle birlik, beraberlik ve kardeşlik olmaz.

18 Mart 2007
PazarBuradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi