HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Okuyucu mektupları

Gazetemizin "Sevgililer Günü" ilavesi ile ilgili pek çok mektup aldım; haklı olarak üzüntülerini bildiriyor, tepki gösteriyorlar. İlgililer de ölçünün kaçtığını fark etmiş ve bir çeşit özür dilemişlerdir. Gazete çıkarmak birçok elin devrede olduğu bir faaliyet, zaman zaman kaçaklar, dengesizlikler oluyor, ama benim vereceğim güvence hatada ısrar edilmeyeceğidir.

Bu münasebetle "Sevgililer Günü" hakkında bir iki cümle yazayım. İşin tarihi kökeni bir yana bugün "sevgililer" dendiği zaman anlaşılan şey, "evlilik ve evlenme niyeti olsun -hata daha çok- olmasın birbirini seven, bu sevginin içine cinsel ilgiyi de koyan çiftlerdir. Bu çiftlerin arasındaki ilişkinin meşrulaştırılması, örnek olarak gösterilmesi ve reklamının yapılması bizim için bahis mevzuu olmamalıdır. Ya aynı gün veya tercihen başka bir gün "sevgi ve şefkat günü" olarak ilan edilip meşru sevgiyi ve muhtaç olduğumuz şefkati medya gücü ile gündeme taşımak mümkündür, olabilir, yahut da böyle bir gün yokmuş gibi davranılabilir.

***

"Saygıdeğer hocam, muhtemeldir ki Pakistan'daki gündemi siz de takip ediyorsunuzdur.

"Duvarların Arkasında" adlı belgeselde de şahit olduğumuz üzere bu ülkede bir çok kadın tecavüz mağduru durumuna düşüyor.

Dünya Af Örgütü'nün tespitlerine göre Pakistan'da her iki saatte bir kadın tecavüze uğruyormuş. Bu durumu dört şahitle ispatlayamayan kadınlar, tecavüz mağduru olmanın yanı sıra bir de iftiracı durumuna düşüyorlarmış.

İslam'ın zina ve tecavüz suçlarına bakış açısı aynı mıdır?

Bu ülkede uygulandığı üzere 4 şahitle kendisine tecavüz edildiğini ispatlayamayan kadının mağdur duruma düşmesine İslam nasıl tahammül edebilir?

Bu konuya açılım getirirseniz çok memnun olurum."

İslam'da tecavüzün ve zinanın cezası oldukça ağırdır. Masum kişilerin mağdur olmaması için zina isnadının ispatı da sağlam esaslara bağlanmış, fiilin dört şahit tarafından görülmüş olması şartı getirilmiştir. Ama bu, zina cezası uygulamak için öngörülen bir ispat şartıdır. Kadın bu şartlar dahilinde tecavüzü ispat edemese bile "teşebbüs, şiddet, alıkoyma" gibi suçları, dört şahide muhtaç olmadan (hukukun öngördüğü gibi) ispat ederse kendisi ceza görmez ve karşı taraf, bu fiillere uygun cezaya çarptırılır. Elinde hiçbir kanıt olmadan bir kişiyi kendisine tecavüz etmekle suçlayan kimsenin hiçbir ceza görmemesi de uygun değildir, hakkın kötüle kullanılmaması için yaptırım tedbiri yadırganamaz.

***

"İsmail Samed'in idamı, Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Doğu Türkistan bölgesinin başkenti konumundaki Urumçi şehrinde 8 Şubat tarihinde ve yerel saate göre saat 09:00'da gerçekleştirildi. Samed'in eşi Buhejer, cenaze eve geldiğinde Samed'in kalbinin üzerinde bir mermi deliği gördüğünü söyledi. Pekin'in 'terörist' olarak suçladığı Doğu Türkistan İslam Hareketi grubunun kurucu üyelerinden İsmail Samed, Çin zulmü altında inleyen Doğu Türkistan halkının özgürlüğü için verdiği mücadeleler nedeniyle yargılanarak idama mahkum edildi. Çin Hükümeti, Doğu Türkistan'da bağımsızlık isteyen halk üzerinde yıllardır büyük bir baskı uyguluyor. Pekin, İsmail Samed'den önce de bir çok Doğu Türkistanlı'yı idam etmişti."

"Hocam Allah rızası için bir de Mescid-i Aksa için bir yazı yazsanız diyorum. Son olaylar malum Yahudiler mescidi yıkmak için kazı çalışması yapıyorlar. O mescid yıkılacağına ölsek daha iyi. Gidip orada İslam için cihad edeceğimize burada İsrail'in katliamlarını izliyoruz, bu yüzden kahroluyorum, Allah inşallah bu yüzden bizi helak etmez. Amin"

Son iki mektubun yoruma ihtiyacı yok.


16 Şubat 2007
CumaBuradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi