HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


"Köpektir zevk alan..."

Namık kemal, "köpektir zevk alan sayyâd-ı bî insâfa hizmetten" diyor; yani zalim avcıya hizmetten zevk alan köpektir. Peki insaf, vicdan, hak ve adalet kavramlarına sahip, bu duygu ve erdemleri özümsemiş ve bu vasıfları yüzünden "insan" olma şerefine ermiş bulunan şuurlu varlıklar ne yaparlar?

Mazlumun yanında yer alarak zalimi engellemeye çalışırlar.

Gazetemizin dünkü nüshasında yer alan şu habere bakın:

"İsrail İç İstihbarat Teşkilatı Şin Bet'in eski başkanı ve Kadima partisi üyelerinden Avi Dichter, Hamas lideri İsmail Heniye'nin başbakan olarak seçilmesinin İsrail'in düzenleyeceği bir suikastin hedefi olmaktan kurtarmayacağını söyledi. Yediot Ahronot gazetesindeki habere göre, Dichter, 'Heniye'nin hükümetin başı olması kendisine dokunulmazlık vermeyecek ve ne yaparsa yapsın Haniye benim gözümde bir teröristtir... Çünkü Hamas, liderlerinin onayı olmadan bir saldırı gerçekleştiremez...Haniye'nin, hala hayatta olduğu için dua etmesi gerek' dedi. Eski Şin Bet şefi daha önceki bir açıklamasında İsmail Heniye'ye karşı da bir suikast planı hazırladıklarını fakat bunu uygulamaktan daha sonra vazgeçtiklerini söylemişti. Şu ana kadar en az 50 Filistinli lider İsrail tarafından düzenlenen saldırılar sonucu hayatlarını kaybetti. Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal de İsrail tarafından düzenlenen bir süikasttan yaralı olarak kurtulmuştu."

AB'nin sesi çıkmıyor, ABD, "İsrail kendini korumaya mecbur, taptıkları meşru savunmadır" diyor. Japonya, Çin, Rusya bir şey yapmıyor veya yapamıyor, İslam Dünyası'nın adı var kendi yok. Ortada canavar ile tavşanın savaşı var. Canavar öldürüyor, maktulün yakınları ve yoldaşları ağlayarak, bağırıp çağırarak, havaya/boşa kurşun sıkarak ve intikam yemini ederek ölülerini taşıyıp gömüyorlar. Canavarla doğrudan savaşmaya güçleri yetmediği için kuyruğuna bomba bağlamakla yetiniyorlar; bomba patlayınca canavar daha da öfkeleniyor ve öldürmeye devam ediyor; bu fasit dairenin, bu çıkmaz sokağın içindeki hareket daha ne kadar devam edecek?

İsrail, Avrupalıların -kendilerinden kurtulmak için epeyce düşünüp Madagaskar adaları gibi bazı yerlere yerleştirmeyi bile planlayıp bunları gerçekleştiremeyince- halkını ve hami devletini zayıf buldukları Filistin topraklarına yerleştirilen Yahudiler tarafından kuruldu. Hedeflerini apaçık ifade ediyorlar: Nil'den Fırat'a kadar uzanan, Kudüs başkentli büyük İsrail devleti. Hedeflerine ulaşmak için adım adım ilerliyorlar, Birleşmiş Milletler'in mükerrer kararlarına rağmen haksız olarak işgal ettikleri yerlerden çekilmiyorlar, mültecilerin yerlerine dönmelerine razı olmuyorlar ve Kudüs'ü başkent yapma kararından geri adım atmıyorlar. Manevra alanı oldukça dar ve gücü iyice sınırlı olan Filistin halkı da bu zâlim gidişe dur diyemiyor. Şimdi uluslararası topululuk dedikleri heyûlâ, yuvarlak laflar ederek "Hamas'a öğütler veriyor, görüşmek için şartlar ileri sürüyor", sonuç olarak onları, İsrail'in dediklerini ve istediklerini kabul etmeye zorluyorlar. Eğer zalimin dikte ettiği şartları mazluma kabul ettirmenin adı barış ise savaşın anlam ne olur? "Mazluma karşı savaş" olmuyor mu? İnsanlık erdem ve duygularını kaybetmemiş hangi fert veya topluluk İsrail'in Filistin'de yaptıklarının doğru, adil, hak ve hukuka uygun olduğunu söyleyebilir? Durum bu iken uluslararası topluluğun kime baskı yapması gerekir, halbuki kime baskı yapıyorlar?

Yukarıya aldığım haberin anlamı şudur: "Filistinliler İsrail'in emellerine boyun eğecek, direnişten vazgeçecek ve zaman içinde eriyip yok olmayı göze alacaklar. Direnirlerse, hak talebinde bulunurlarsa biz de öldürmeye devam ederiz ve dünyayı da 'Bu öldürdüklerimiz terörist' diye kandırırız."

İnsanım diyenler kimin yanında yer aldıklarını ve kime hizmette olduklarını bilmek ve düşünmek mecburiyetindedirler. Bugün İsrail'de ve diyasporada birçok Yahudi, keza dünyada yahudi olamayan birçok insan İsrail'in yaptıklarına karşı çıkıyorlar. İşte bu güzel insanların bir araya gelip adil çözüm için çalışmalarının tam zamanıdır.

26 Şubat 2006
PazarBuradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi