HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Yaşgünü

1. Efendimizin (s.a.) niçin birden ve dörtten fazla evlendiği bu farklı durumunun mesned ve hikmetlerini bir kitabımda, bir sataşmaya cevap olarak uzun uzun açıklamıştım, sizi de oraya havale ediyorum, bulun ve okuyun: İslam'ın Işığında Günün Meseleleri, İst. 1988, C. II, s. 565-589.
2. Sıradan şahısların yaşgünleri ile ilgili kutlama ve merasimlerinin günümüzde dinle ilgisi kalmamıştır, bunlar millî örfler haline gelmiş, hatta millîlik sınırını da aşarak küreselleşmiştir. Bunun dinî bir sakıncası yoktur. Ancak kendi çocuklarımızın yaş günlerini kutlarken şekilde başka kültürleri taklit etmemeliyiz. Onlara bazı dinî duygu, imaj, bilgi ve alışkanlıkları verme yollarını aramalıyız, arayabiliriz.
3. Kur'ân-ı Kerîm'de âyetler, cennette insanlara (erkek olsun kadın olsun) dilediklerinin verileceğini ve herkesin mutlu olacağını ifade ediyor. Yine âyetler ve hâdisler âhirette ruh ve beden yapımızın dünyadakinden farklı olacağını bildiriyor. Bu iki gerçek karşısında sorunuza eğilirsek kısaca şunları söylemek mümkündür: Cennette kişi ve onun evliliği dünyadaki gibi değildir. Dünyadaki eşler birbirini isterse beraber olurlar, bunda bir problem yoktur. Biri ister, diğeri başkasını isterse -ister mi, böyle olur mu bilmiyoruz, olursa- Allah Teâlâ her birine istediğini yeniden yaratarak verebilir.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Başlık
Sonraki Başlık
İçindekiler
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Başlık Sonraki Başlık İçindekiler