HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Zekât ve vergi

Zekât ve vergi konusundaki makalemi okumuşsunuz, ilginize teşekkür ederim. Zihninize takılan konuyu biraz açmaya çalışayım:
1. Zekâtı devletin toplayıp dağıtmasının gerekli olup olmadığı, yani bu farzı yerine getirme işinin fertlere bırakılmasının cevazı konusu tartışılmıştır. Kimileri bu caiz değildir, bazıları caizdir demişler, bir kısım ulemâ da malları kısımlara ayırarak zahir mallarda caiz değildir, bunların zekâtını devlet toplar ve harcar (yerine iletir), bâtın malların (altın, para vb.) zekâtının ödenmesi ise yükümlülere bırakılabilir demişlerdir.
Mevzûun nazarî tartışması böyle olmakla beraber tatbikatta asırlar boyu zekâtın ödenmesi işi mükelleflere bırakılmış, devlet bununla ilgilenmemiş, öte yandan gerektikçe çeşitli mal ve değerlerden vergi almışlardır.
2. Zekâtın sarf yerleri bellidir. Toplumun ve devletin bu yerler dışında hizmete ve sarfa ihtiyacı vardır: Yol, su, elektrik, âsayiş, resmi hizmetlerde kullanılan personel, araç, gereç giderleri, eğitim, sağlık, ulaşım, adâlet tevzîi... bunlardandır. Bu hizmetlerden bütün vatandaşlar istifade etmektedirler. Ayrıca bu hizmetlerin önemli bir kısmının rejimle, düzenle de alâkası yoktur; rejim ne olursa olsun bu işlere ve hizmetlere ihtiyaç vardır ve bunlar yerine getirilecektir. Devletin diğer gelirleri bu hizmetleri karşılamıyorsa vergi kaynağına-zarureten- başvurulur. Bir örnek üzerinde yürüyelim: Maddi gücü müsait olanlardan belli ölçülerde para toplayarak bir köprü yaptırmaya karar verdiğimizi düşünelim, bu durumda ödemede bulunan her şahıs buna, aynı durumda olan başkalarının da katıldığını düşünerek razı olmaktadır, köprü yapıldığında bundan istifade etmenin şartı, ya yapımına katkıda bulunmak, yahut da gücü bulunmadığı için ödemeden muaf tutulmuş olmaktır. Aksi halde haksızlık edilmiş, halkın malı, onların rızası dışında alınmış ve kullanılmış olacaktır. İşte bu ilkeden hareketle diyorum ki, devletin ihtiyaca binaen talep ettiği vergiyi vermemek, ancak bu vergilerle ortaya konulan hizmetten yararlanmak caiz olmaz; böyle bir istifadeye toplumun rızası yoktur. Devlet vergiyi koyarken ve sarfederken kısmen-tamamen olamaz- haksızlık ediyor, meşru olmayan harcamalar yapıyorsa bu bir başka problemdir; ancak çözüm hiç vergi vermemek değildir.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Başlık
Sonraki Başlık
İçindekiler
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Başlık Sonraki Başlık İçindekiler