HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


IV- Ebeveyn ve Çocuklar
Evliliğin meyvası çocuktur. Aileyi o devam ettirecek, ebeveynin defterinin kapanmasını o önleyecek, malvarlığı ona intikal edecektir. Şu halde çocuk ile ebeveyni (ana ve babası) arasında karşılıklı hukukî ve ahlâkî münâsebetler, hak ve vâzifeler vardır.

1- Neseb:
Doğan çocuk kime aittir, kimin soyadını taşıyacaktır? Bu suâle bir hadis cevap veriyor: "Çocuk yatağın (sahibi kocanın)'dır; zinâ eden mahrum kalır."65 İslâmda tabiî babalık değil, hukukî babalık muteberdir. Nikahlı bir kadın, nikâhtan belli bir süre geçtikten sonra bir çocuk dünyaya getirmişse bu çocuğun babası, nikâhlı kocasıdır. Bir başkası bu çocuğun kendisinden olduğunu iddiâ etse reddedilir. Ancak koca (baba) çocuğun zinâ mahsûlü olduğunu iddiâ ederse mahkemede usûlüne göre taraflar yemin ederler (mülâane) (en-Nûr: 24/7) ve çocuğun nesebi anaya kaydedilir.65. Buhârî, K. el-Büyû', 3, 100; el-Husûmât, 6; Müslim, K. er-Radâ', 36.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Başlık
Sonraki Başlık
İçindekiler
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Başlık Sonraki Başlık İçindekiler