HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


1- Li-aynihî harâm:
Yeryüzünde bulunan şeyleri madenler (cansızlar), bitkiler ve hayvanlar şeklinde üçe ayırırsak bunların helâl ve haram olanlarını şöylece çevçeveleyebiliriz:

a) Mâdenler ve cansızlar:
Bunlardan, yiyen ve içenin sıhhatine ve aklına zarar verenleri istisnâ edilirse geri kalanlar arasında haram olanı yoktur. Zararlı olmayanı yemek ve içmek âdet halini almışsa haram olmaz. Meselâ bir kimse toprak yemeye alışsa ve bu da onun sıhhatine zarar vermese haram olmaz.

b) Bitkiler:
Bitkiler içinde aklı, hayatı ve sıhhati giderenleri yemek ve içmek haramdır. Aklı giderene; yâni geçici olarak normal düşünme ve davranmayı engelleyene örnek alkollü içkiler ile uyuşturucu maddelerdir. Hayata son verene örnek zehirlerdir; sıhhate zarar verene örnek az içki, az zehir ve uygunsuz, usulsüz alınan nebâti ilâçlardır.
c) Canlılar:
Canlıların karada ve denizde yaşayanları vardır ve sayılamıyacak kadar çok çeşitleri mevcuttur. Bunlar içinde de iğrenç, sıhhate zararlı ve pis olanlar haram kılınmıştır. İğrenme ve tiksinmede ölçü tek-tük şahıslar, dar bölge toplulukları değil, millet ve ümmet gibi geniş bir bölgede yaşayan toplumdur; toplumun iğrenç bulduğu canlıyı bazı kimselerin yemesi durumu değiştirmez.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Başlık
Sonraki Başlık
İçindekiler
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Başlık Sonraki Başlık İçindekiler