HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


a) Yardımlaşma bankalarının yokluğu:
Bu tip bankalarda banka ortakları ile mûdî ve müşterilerin menfaatleri karşıt olmak yerine, eşit hâle getirilmiştir. Bu temele dayanan İslâm Bankaları baştan beri tavsiye edilmiş olduğu halde, ortaklarla müşterilerin kurumla alâkaları farklı bulunduğundan, uygulamada gerçekleşmemiştir. Başlangıç yıllarında bankaların, yardımlaşma şirketleri ve kooperatifler şeklinde kurulması eğilimi vardı. Arap ülkelerinin ilgili mevzûâtı bankacılık, sigorta ve yatırım faâliyetlerini ancak anonim ticaret şirketlerinin yürütmesine izin verdiği için, aynı faâliyetleri yapan yardımlaşma şirketleri kurulamadı. Halbuki bu mevzûât Batı'dan alınmıştı ve Batı'da sözü geçen faâliyetleri, yardımlaşma şirketlerinin de îfâ etmesi hem mümkün idi, hem de fiilen bu tip büyük şirketler mevcut idi.
Banka ortakları ile müşteri ve mûdîlerin menfaatlerini eşit hale getirmesi yanında, yardımlaşma şirketlerinin ikinci özelliği; ortaklarının rey hakkı ile ilgilidir. Anonim ticaret şirketlerinde ortakların hisseleri kadar rey hakları bulunmasına karşılık, yardımlaşma şirketlerinde, hissesi ne kadar olursa olsun, her ortağın bir rey hakkı bulunmaktadır. Konu ile ilgili bazı yazarlar, İslâm Bankaları için tek şeklin "yardımlaşma şirketi" olduğunu, diğer şirket şekillerinin ise "İslâm" adı verilmiş kapitalist sistemlerden başka bir şey olmadığını ileri sürmüşlerdir.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Başlık
Sonraki Başlık
İçindekiler
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Başlık Sonraki Başlık İçindekiler